26 maja 2014 r. grupa 50 członków Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie odwiedziła Nadleśnictwo Orneta.
Zaprosił nas nadleśniczy Pan Piotr Matusik, który cały dzień spędził z nami. Dzięki Panu Piotrowi zobaczyliśmy dwa piękne, zabytkowe kościoły w Krośnie i Chwalęcinie, część fortyfikacji niemieckich, wybudowanych w latach trzydziestych ubiegłego wieku i w Rezerwacie Doliny Wałszy przeszliśmy ścieżką edukacyjną „Czarci Jar”.
Sanktuarium Maryjne w Krośnie. Plany budowy kościoła wzorowane były na sanktuarium w Świętej Lipce. 8 września 1720 roku konsekracji wspaniałej świątyni pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa dokonał biskup warmiński Teodor Andrzej Potocki, późniejszy prymas Polski. O historii kościoła opowiedział nam proboszcz i kustosz sanktuarium ks. kanonik Andrzej Krużycki, serdecznie zapraszając pielgrzymów i turystów na warmińską krainę -Świetą Warmię, której historia i teraźniejszość tak pięknie łączą się z Polską.
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Chwalęcinie. Konsekracji kościoła dokonał biskup Jan Krzysztof Szembek 13 czerwca 1728 roku. On to umieścił w ołtarzu słynący łaskami krucyfiks oraz relikwie , m.in. św.Krzysztofa. Sam krucyfiks datowany jest na około 1400 roku. Pomimo zniszczeń pewnych detali kościół w niezmienionym stanie przetrwał do dnia dzisiejszego. Kościół piękny, urokliwy, wymagający jednak wielu starań, nakładów finansowych, aby mogły w nim modlić się i następne pokolenia. Jesteśmy zauroczeni kościołem, a szczególnie polichromią ze scenami z legendy Krzyża Świętego, która została namalowana w latach 1748-49 oraz ambona wykonana w latach 50-tych w Braniewie.
Myślę, że będziemy tam wracać, to nie jest tak daleko od Olsztyna. Msza w każdą niedzielę o godzinie 10.15.
Następnym etapem naszego wyjazdu było zwiedzanie fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego, którego budowę Niemcy rozpoczęli w 1932 roku.
Oprowadzał nas inżynier nadzoru Pan Waldemar Ostrowski – wielki pasjonat historii budowy unikalnych obiektów obronnych.
Dowiedzieliśmy się m.in., że zinwentaryzowano 228 schronów, w tym 204 na terenie Nadleśnictwa Orneta – w kilku byliśmy.
Na koniec naszego pobytu „zaliczyliśmy” ścieżkę edukacyjną Czarci Jar w rezerwacie Doliny Wałszy. Naszym przewodnikiem po rezerwacie był Pan Leon Kmiotek – specjalista d/s ochrony przyrody i edukacji leśnej w Nadleśnictwie Orneta.
Dolina Wałszy uznana została za rezerwat już w 1907 roku, o czym świadczy jego ówczesny opis, wykonany przez H. Conwetza.