21 marca -w pierwszy dzień wiosny i Międzynarodowy Dzień Lasów, odwiedziliśmy gościnne Nadleśnictwo Mrągowo. Naszymi gospodarzami byli Pani Ewa Pietrzak specjalista d/s edukacji leśnej i ochrony przyrody i pan Piotr Walijewski leśniczy Leśnictwa Boże, no i mały Filipek Pietrzak.
Na początek naszego pobytu oglądnęliśmy amfiteatr i przeszliśmy ścieżką edukacyjną „Źródełko Miłości”.
Z zainteresowaniem słuchaliśmy ciekawostek Pani Ewy.
Ścieżka edukacyjno-widokowa „Źródełko Miłości” usytuowana jest przy promenadzie obok Jeziora Czos. Przygotowało ją Nadleśnictwo Mrągowo. Początek ścieżki około 200 metrów za amfiteatrem, w którym odbywają się takie imprezy jak Mazurska Noc Kabaretowa, Piknik Country, Festiwal Kultury Kresowej i wiele innych.
Na całej długości ścieżki umieszczono tablice o tematyce leśnej i przyrodniczej. Dowiadujemy się z nich o tym, jakie drzewa rosną w naszych lasach, jakie mamy zwierzęta i ptaki, jakie są strefy życia w jeziorze. Ustawiono tu także ławeczki, więc jest miejsce na odpoczynek.
Ostatnim przystankiem jest Źródełko Miłości.
W Mrągowie znana jest legenda zgodnie z którą:
„Kto ze źródełka wody się napije tego szczęście nie minie, zwłaszcza w miłości” . Oprócz miłości po grób, można sobie podobno zapewnić odmłodzenie o 10 lat.
I cóż dziwnego, że ponad 40 członków Koła Miłośników Lasu i Militariów – uczestników edukacji wyjazdowej do Nadleśnictwa Mrągowo chętnie korzystało z dobrodziejstw wody źródlanej.
Efekt młodości już widoczny,
a z miłością…………?
A po rekreacji… do pracy.
Pan Piotr przeszkolił nas jak sadzić dęby, ale też dowiedzieliśmy się gdzie i w jakich warunkach lubią rosnąć, kiedy owocują. I tu rozczarowanie – owocowania nie doczekamy .
My nie doczekamy, ale następne pokolenia tak.
I wspólne zdjęcie po ciężkiej pracy.
Pamiątkowa tabliczka, wkopana na początku nasadzeń dębów. To już druga taka tabliczka w Nadleśnictwie Mrągowo. W zeszłym roku posadziliśmy też dęby.
Po pracy, gospodarze zaprosili nas na poczęstunek. Było ognisko, kiełbaski, pyszna grochówka, napoje.
Dziękujemy Pani Ewie, Panu Piotrowi, innym pracownikom Nadleśnictwa za gościnę, za wiedzę, za to, że mamy kolejny kawałek „swojego” lasu.
Z przyjemnością przyjęliśmy zaproszenie na następną lekcję przyrodniczo-leśną w terenie. Do zobaczenia.
W drodze powrotnej zwiedziliśmy zabytkowy kościół ewangelicki w Sorkwitach, którego wygląd nie uległ zmianie od 1754 roku, a najcenniejszymi zabytkami w kościele są : ołtarz z 1701 roku, anioł chrzcielny z 1701 roku, loża patronacka z 1615 r., ambona barokowa z 1701 r., krucyfiks barokowy z 1708 r., konfesjonał z 1702 r., organy z 1875 r.
/zdjęcia Jerzy Kowalski i Anatol Leszczyński/