Odwiedziliśmy Nadleśnictwo Jagiełek

DSCN0094-www25 kwietnia 2015 r. odwiedziliśmy kolejne nadleśnictwo podległe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Tym razem zaprosiła nas Pani Bożena Przesław nadleśniczy Nadleśnictwa Jagiełek.

Pani Bożena oraz  pracownicy Nadleśnictwa – leśniczy Leśnictwa Potok Łukasz Glica i  kierujący Szkółka Leśną  Ryszard Orłowski byli naszymi przewodnikami tego pięknego, słonecznego dnia.  Oprowadzali nas i opowiadali o Nadleśnictwie, o lesie, o jego mieszkańcach.

DSCN0069-www

 

Z zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści Pana Łukasza Glicy, który jest sokolnikiem i pasjonatem ptaków.

 

 

 

W zarządzie Nadleśnictwa Jagiełek znajduje się 11 tys. ha lasów. Głównie są to lasy iglaste o znakomitym mikroklimacie, zasobne w grzyby i jagody oraz bogate w zwierzynę leśną. Obszar obecnego Nadleśnictwa Jagiełek jest fragmentem terenu, na którym w dawnych czasach rozciągała się olbrzymia puszcza pierwotna, na całej południowej i środkowej części Warmii i Mazur i nosiła nazwę Puszczy Ostródzkiej lub Kniei Taborskiej. Średnia lesistość  Nadleśnictwa Jagiełek wynosi 53 % i znacznie przekracza wskaźniki krajowe. Nadleśnictwo Jagiełek wykazuje bardzo urozmaicony charakter właściwy terenom morenowym. Wzniesienia nad poziom morza wahają się w granicach 98-172 m.

DSCN0122-www

 

 

Te różnice odczuliśmy podczas przejścia do wieży widokowej, usytuowanej w Leśnictwie Potok, niedaleko wioski Szyldak, koło Ostródy.DSCN0160-www

 

 

DSCN0134-www

 

 

 

Widoki zapierają dech w piersiach – można podziwiać malownicze tereny należące do doliny rzeki Drwęcy oraz samą wstęgę Drwęcy – objętej ochroną rezerwatową.

 

 

Drwęca to rzeka wyjątkowa, nie tylko dlatego, że piękna i świetnie sprawdzająca się jako szlak kajakowy. To jedyna rzeka w Polsce, która od źródeł do ujścia jest rezerwatem przyrody.DSCN0104-www

Status rezerwatu Drwęca ma od 1961 roku. Wije się na długości 249 km, jej powierzchnia dorzecza wynosi 5.536 km2. Wypływa ze Wzgórz Dylewskich, 2 km na południe od miejscowości Drwęck (stąd jej nazwa) w województwie warmińsko-mazurskim, a kończy swój bieg wpadając do Wisły koło Torunia w woj. kujawsko-pomorskim. Na całej długości stanowi rezerwat ichtiologiczny, utworzony w celu ochrony środowiska wodnego i bytujących w nim ryb, a w szczególności pstrąga, łososia, troci i certy. Występują tam również boleń, głowacz białopłetwy, koza, łosoś atlantycki, minóg rzeczny, piskorz, różanka, świnka, lipień, miętus. Rezerwat obejmuje rzekę Drwęcę wraz z niektórymi odcinkami jej dopływów. Jest to najdłuższy rezerwat ichtiologiczny w Polsce o powierzchni chronionej 444,38 ha.
Warunki glebowe i klimatyczne sprawiają, że panującym gatunkiem w Nadleśnictwie Jagiełek jest sosna – 92%. Sosna posiada na tym terenie bardzo dobre warunki wzrostu i rozwoju. Pozostałe gatunki mają bardzo niewielki udział w ogólnej powierzchni Nadleśnictwa: brzoza 3,5%, olsza 1,9%, świerk 1,2%, dąb 0,6%, buk 0,5%, modrzew 0,1%, jesion 0,1%, lipa 0,1%, grab 0,1%. Wiek rębności wynosi dla sosny 120-140 lat, dąb, jesion-140 lat, buk-110 lat, świerk –100 lat, brzoza, olcha, lipa-80 lat, osika 50 lat. Tak długo trzeba czekać aż drzewo od maleńkiej sadzonki, a właściwie od nasionka osiągnie „dojrzałość”.

DSCN0205-www

 

 

A początek tej długiej drogi oglądaliśmy w Szkółce Leśnej.

 

 

DSCN0195-www

Gospodarz Pan Ryszard Orłowski opowiadał o trudnej i żmudnej pracy leśników, którzy dbają o to, aby wyhodować zdrowe sadzonki sosen i innych drzew, pokazywał swoich „małych podopiecznych”.

 

Na zakończenie naszej lekcji w plenerze, gospodarze przygotowali niespodziankę – kiełbaski, napoje, jabłuszka i drobne pamiątki.DSCN0212-www

Dziękujemy bardzo Pani Bożenie Przesław i pracownikom Nadleśnictwa Jagiełek za gościnę, za przekazaną wiedzę, za serdeczność, za poświęcony nam czas.  DSCN0214-www

 

 

Takie wyjazdy są dla nas bardzo cenne. W terenie możemy poszerzyć swoją wiedzę, którą zdobywamy w każdy pierwszy czwartek miesiąca podczas wykładów w RDLP w Olsztynie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *