Trasa sobotniego rajdu przebiegała wzdłuż rzeki Łyny. Spotkaliśmy się pod Ratuszem, aby przez park dotrzeć do rzeki.
A jak tam pięknie… a wszystko w granicach miasta.
Łyna jest główną rzeką Warmii o całkowitej długości 289 km (190 km na ternie Polski), ale nie odgrywała poważniejszej roli jako szlak komunikacyjny. Łyną spławiano jedynie drewno.
Obecnie rzeka Łyna stanowi dużą atrakcję przyrodniczą z dobrze zachowanymi biocenozami w jej środkowy biegu oraz dużą atrakcję turystyczną z możliwością organizowania spływów kajakowych.
Łyna przepływa przez tereny następujących powiatów: nidzickiego, olsztyńskiego, lidzbarskiego i bartoszyckiego. Miastami położonymi nad nią są: Olsztyn, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce i Sępopol.
Źródła Łyny biorą swój początek w piaskach sandrowych na północ od Nidzicy, położonych na pograniczu Pojezierza Olsztyńskiego i Garbu Lubawskiego. Źródła Łyny znajdują się na terenie rezerwatu krajobrazowo-morfologicznego, chroniącego zjawisko erozji wstecznej, zjawiska bardzo rzadkiego na niżu. Na ponad trzech czwartych swej długości Łyna przepływa przez obszar Pojezierza Olsztyńskiego, co nadaje dolinie rzeki szczególny charakter. Na tym odcinku rzeka przepływa przez szereg jezior rynnowych, wśród których największym i najgłębszym jest jezioro Łańskie. Łyna kilkakrotnie zmienia kierunek, przecina kilka moren czołowych, co wpływa na różnorodny charakter poszczególnych odcinków doliny, nadając niektórym charakter przełomów (także w samym Olsztynie).
Na terenie Olsztyna Łyna przepływa przez zróżnicowany obszar. Na obrzeżach miasta jest to zabudowa podmiejska z dużymi fragmentami zadrzewień. Nieco dalej stopniowo przechodzi w zwartą zabudowę śródmieścia. Opuszczając granice miasta rzeka przecina duży obszar leśny (Las Miejski w Olsztynie). W obrębie miasta rzeka jest zróżnicowana, szerokość koryta waha się w granicach 8 – 20 m, natomiast głębokość 1,5 – 2,5 m.
W Łynie na terenie miasta Olsztyna spotyka się ciekawe i zagrożone wyginięciem owady wodne, m.in. chruścik niprzyrówka rzeczna ( Leptocerus interruptus). W ostatnich latach stwierdzono także słodkowodnego krasnorosta – Hildebrandtia rivularis. Odradzanie się biocenoz rzeki Łyny na wysokości Olsztyna możliwe jest dzięki istniejącemu rezerwatowi Las Warmiński.