Hodyszewskie Sanktuarium Maryjne
W hodyszewskim sanktuarium czczony jest wizerunek Matki Bożej Pojednania. Obraz, o wymiarach 130×105 cm, jest dziełem nieznanego artysty i powstał prawdopodobnie w XVII w. Namalowany na desce wizerunek przedstawia na złotym tle Maryję trzymającą na lewym ramieniu Dzieciątko Jezus. Przenajświętsza Panienka ubrana jest w szmaragdowo-niebieską suknię. Nad Jej czołem widnieje złoty krzyż jerozolimski, a na prawym ramieniu gwiazda. Boże Dziecię lewą ręką podtrzymuje księgę, a prawą zaś unosi w geście błogosławieństwa. Święte postacie pokrywa suknia z miedzianej blachy zdobiona perłami i złotem.
31 sierpnia 1980 r. miała miejsce uroczysta koronacja obrazu. Korony papieskie nałożył kardynał Franciszek Macharski, metropolita krakowski.
Kult sanktuaryjny
Kult Matki Bożej Hodyszewskiej trwa nieprzerwanie od kilku wieków. Jak pisze ks. Antoni Roszkowski, wizerunek Królowej Podlasia pojawił się w Hodyszewie w sposób niezwykły. Otóż odnaleziono go w lesie, gdzie był zawieszony na jednym z drzew. Obraz natychmiast przeniesiono do kapliczki w Kiewłakach jednakże w tajemniczych okolicznościach powrócił w miejsce, w którym został znaleziony. Wydarzenia te odebrano jako wyraźny znak, iż Matka Boża pragnie pozostać tutaj i przystąpiono do budowy małej kapliczki, w której umieszczono cudowny obraz. Wizerunek Hodyszewskiej Pani na przestrzeni wieków znajdował się w kolejno wznoszonych w Hodyszewie świątyniach. Był przedmiotem kultu zarówno katolików, jak i wiernych prawosławnych. Od samego początku otoczono go szczególną czcią. Wierni gromadzili się na modlitwie i doznawali za pośrednictwem Matki Bożej Hodyszewskiej licznych łask, o czym świadczą zachowane wota dziękczynne. Po wybuchu pierwszej wojny światowej uciekający z Hodyszewa organista zabrał ze sobą do guberni połtawskiej słynący łaskami obraz i liczne wota. Cudowny wizerunek Królowej Podlasia powrócił do Hodyszewa w 1928 r. i pozostaje tu do dziś. Obraz Matki Bożej Hodyszewskiej również obecnie jest przedmiotem szczególnego kultu.
W każdą ostatnią niedzielę sierpnia, z okazji rocznicy koronacji obrazu, w sanktuarium odbywają się uroczystości ku czci Matki Bożej Matki Pojednania, które poprzedza coroczna pielgrzymka z Zambrowa do Hodyszewa. Uroczystości odpustowe mają miejsce w święto Zesłania Ducha Świętego. W wigilię tego dnia odbywają się liczne nabożeństwa maryjne, w tym również uroczysta procesja do kaplicy w Krynicy, a o północy w sanktuarium odprawiana jest Pasterka Maryjna. Wspólnota parafialna przeżywa również odpust z okazji święta Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, jak też, 15 sierpnia kiedy to przypada święto Wniebowzięcia NMP oraz w święto Narodzenia NMP – 8 września.
Parafia rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny powstała w Hodyszewie po zakończeniu I wojny światowej. W XVI w. Hodyszewo zamieszkiwała ludność ruska wyznania prawosławnego, w związku z tym istniała tu cerkiew prawosławna, która w 1596 r. stała się cerkwią unicką. Po kasacie unii w 1875 r., świątynia ponownie przeszła na własność wiernych prawosławnych. Na przestrzeni wieków w Hodyszewie istniało kilka drewnianych świątyń. Ostatnią z nich rozebrano pod koniec XIX w. i z części drewna zbudowano mała cerkiew, którą przeniesiono do Krynicy. W jej wnętrzu znajduje się źródełko. Wówczas też wybudowano murowaną budowlę prawosławną, która została rozebrana w okresie międzywojennym. Obecny kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny został wzniesiony w latach 1933-1975. W ołtarzu głównym świątyni znajduje się cudowny wizerunek Matki Bożej Królowej Podlasia. W 1976 r. biskup Mikołaj Sasinowski kustoszami sanktuarium ustanowił Księży Pallotynów.