Wilno

 

W lipcu, z grupą uczestników pleneru malarskiego w Gołdapi, odwiedziliśmy Wilno. Większość członków Koła na pewno była w Wilnie, ale tak dla przypomnienia parę faktów i trochę zdjęć…..Wilno – stolica państwa, miasto położone nad Wilią i u ujścia Wilejki. Jest to ważny ośrodek przemysłowy i kulturalny, największe skupisko Polonii na ziemi litewskiej. Wilno przez długi okres swojej historii było miastem wielonarodowym i wielokulturowym, czego ślady widoczne są do dziś. Miasto jest malowniczo położone w dolinie Wilejki i otoczone lasami sosnowymi. Wilno posiada prawdopodobnie największą starówkę w Europie – 360 ha (trzy razy większa niż w Krakowie)

Byliśmy tam jeden dzień, ale zwiedziliśmy bardzo dużo zabytków. Te najważniejsze, które zrobiły na nas największe wrażenie to:

DSCN2258-www Nekropolia na Rossie. Zlokalizowana jest ona w dzielnicy położonej na południe od centrum. Cmentarz ten założony został na początku XIX wieku przez misjonarzy. Obecnie jego obszar to ponad 10 hektarów.

 

DSCN2217-www Pochowano tam między innymi serce Marszałka Józefa Piłsudskiego w maju 1936 roku. Ponadto można na Rossie odnaleźć grobowiec Joachima Lelewela, Władysława Syrokomli i Światopełka Karpińskiego.

 

 

 

DSCN2268-wwwKościół św. Piotra i Pawła. Wybudowany został on z inicjatywy hetmana polnego litewskiego Michała Kazimierza Paca.

Prace budowlane prowadzone były od 1668 do 1676 roku, a wystrój wnętrza zaprojektowali znani ówcześnie artyści włoscy.

 

DSCN2325-wwwJedną z najbardziej znanych pozostałości średniowiecznych jest w Wilnie  Baszta Giedymina. Jest to ocalała część Zamku Górnego wzniesionego przez Giedymina w XIV wieku na szczycie góry Turzej. Po pożarze odbudowano go w stylu gotyckim w czasach księcia Witolda

 

Katedra św. Stanisława to kolejny zabytek wileński, do którego wiedzie ulica Zamkowa. DSCN2329-wwwZgodnie z legendą została ona wniesiona w miejscu świętego gaju pogan, miejscu kultu Perkuna, który stał na czele panteonu przedchrześcijańskiej Litwy. Budowę rozpoczęto niedługo po chrystianizacji państwa za panowania Jagiełły. Pierwotną drewnianą budowlę odbudowano po pożarze w stylu gotyckim, kolejne przebudowy miały miejsce w latach 1530, 1610, 1741. Ostatecznie po zniszczeniach w roku 1769 przebudowano archikatedrę w stylu klasycystycznym i w takiej postaci dotrwała ona do naszych czasów. W katedrze znajdują się relikwie św. Kazimierza. Zabytek ten jest uważany za jedno z najwspanialszych osiągnięć architektury klasycystycznej w tej części Europy.

 

DSCN2368-wwwOstra Brama jest stale obecne w świadomości kulturowej i religijnej Polaków. Wiąże się z kultem maryjnym o wielowiekowej tradycji i literackimi świadectwami jego znaczenia. Ostra Brama jest jedną z bram miejskich Wilna, wzniesioną w latach 1503- 1522 w stylu gotyckim. Fragment muru obronnego, który do niej przylega, stanowi jedyną ocalałą do dnia dzisiejszego pozostałość fortyfikacji miejskich. DSCN2372-www

Osobliwością Bramy jest umiejscowiona od strony wewnętrznej kaplica z cudownym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej.

 

 

 

 

Ratusz

DSCN2456-wwwObecny Ratusz na wileńskiej Starówce to już trzecia wersja pierwotnej siedziby władz miejskich. Pierwszy budynek w stylu gotyckim, wyposażony w pręgierz szubienicę i salę tortur powstał jeszcze za panowania Władysława Jagiełły. Po pożarze w 1749 r. podniszczoną budowle poddano restauracji jednak obecny kształt Ratusz osiągnął dopiero latach 1781-83 kiedy po zawaleniu wieży postanowiono go odbudować po raz kolejny. Dzisiejsza postać reprezentuje styl klasycystyczny, upodabniając się do starożytnych budowli rzymskich z charakterystyczną kolumnada i trójkątnym zwieńczeniem. W przeszłości budowla była miejscem ważnych wydarzeń artystycznych, w tym premiery „Halki” Stanisława Moniuszki. Obecnie ratusz jest atrakcją turystyczną. W środku można oglądać piękną Salę Wielką oraz częściowo gotyckie piwnice, w których urządzono muzeum ratusza.

Starówka

DSCN2475-wwwStarówkę w Wilnie uważa się obecnie za najlepiej zachowane i zarazem największe w środkowej Europie średniowieczne Stare Miasto. Od czasów jej powstania nadal funkcjonuje ten sam układ ulic i placów. Na powierzchni ok. 360 ha ulokowanych jest wiele domów z oryginalnymi barokowymi fasadami. Zauważa się tu liczne wpływy włoskie. Na Starówce dominują świątynie, zarówno te katolickie, jak i prawosławne

Góra Trzech Krzyży 

 

DSCN2571-wwwOwiane historią miejsce wiąże się z trzema hipotezami jego powstania. Według pierwszej – wileńskiej legendy – krzyże poświęcone były pamięci siedmiu zamordowanych tu franciszkanów za czasów Olgierda. Czterech z nich strącono do w pobliżu płynącej rzeki Wilenki, natomiast trzy krzyże z ciałami męczenników ustawiono na górze. Druga hipoteza tłumaczy, że krzyże wzniesiono po przyjęciu chrztu przez Litwę, aby wyruszający na Wilno Krzyżacy mogli z daleka widzieć chrześcijańskie symbole. Według ostatniej teorii krzyże ustawiono w podzięce za ustąpienie zarazy.

Kościół św. AnnyDSCN2573-www. Dzieje tej świątyni były bardzo burzliwe. Ufundować miał ją Aleksander Jagiellończyk, a zaprojektować architekt Benedykt Rejt. W XVI wieku kościół znalazł się na pewien czas w rękach protestantów, a następnie przejęli go bernardyni. Świątynię strawił pożar, a odbudowa nastąpiła za czasów Zygmunta Augusta, Kiedy to wzniesiono ją na nowo w stylu gotyckim. Współcześnie kościół św. Anny stanowi osobliwą mieszaninę stylów, pośród których dominuje niderlandzki gotyk, styl neogotycki z XIX wieku oraz późny barok charakterystyczny zwłaszcza dla trzech ołtarzy.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *