Vyšné Ružbachy – to miejscowość na wschodnich zboczach Magury Spiskiej, znana przede wszystkim ze swojego uzdrowiska i leczniczych ciepłych źródeł. Pośród parku leśnego na zachodnim skraju miejscowości, przy leczniczych ciepłych źródłach mineralnych powstało uzdrowisko Wyżnie Rużbachy. Jego historia sięga XV wieku. Początkowy rozwój uzdrowiska trwał do końca XVI wieku, gdy stanowiło ono własność rodziny Lubomirskich, starostów Zamku Lubowlańskiego i spiskich miast, które były oddane w zastaw Polsce. Zyskało ono wówczas uznanie polskiej szlachty, a później węgierskich feudałów. Po powrocie miast spiskich do Węgier, uzdrowisko stało się własnością państwa, co nie sprzyjało jego rozwojowi. Częściowy renesans uzdrowisko przeżywało w XIX wieku, kiedy stało się majątkiem rodziny Zamojskich, zwłaszcza za życia ostatniego z nich, który przyczynił się do rozwoju uzdrowiska w okresie przed II wojną światową.
Hrabia Jan Zamoyski i jego żona Izabela de Bourbon (źródło termalne Izabella w Wyżnych Rużbachach nazwane na jej cześć) byli właścicielami m.in. pięknej restauracji „Biały Dom”, wybudowanej w 1931 roku, z białego trawertynu w stylu biedermeierowskim.
Lecznicze wody uzdrowiskowe należą do rodziny wód mineralnych hydro-węglanowo-síarczanowych i wapniowo-magnezowych. Dziewięć źródeł daje aż 150 litrów wody na sekundę o temperaturze od 19 do 22 °C.
Bijące w Rużbachach silne źródła termalne już od dawna uzdrawiają ciało, natomiast atmosfera otaczającej je przyrody uspokaja duszę. Stare tradycje dostosowane dziś do nowoczesnych osiągnięć wiedzy, leczą i usuwają depresyjne myśli, pomagają chorym i wszystkim ludziom zmęczonym wzrastającym tempem życia.
Nowe hotele i baseny termalne
W domkach szwajcarskich można wynająć kwaterę taniej niż w luksusowym hotelu.
Wyjątkową atrakcją jest największe na Słowacji jezioro trawertynowe Krater.
Napełnione jest wodą termalną ze źródła Izabela. Znajduje się ono na terenie parku, na niewielkim szczycie kopy trawertynowej .
Wypływa z niego uroczy potoczek, drążąc w ziemi swoje ścieżki.
Jeziorko ma średnicę 20 metrów, a głębokość 3 metry. Temperatura wody to 22 stopnie. Jeziorko często ma błękitno-seledynową barwę. Gdy ludzie nie zakłócają jego „życia”, można oglądać jak woda się „gotuje”, czyli wyrzuca na powierzchnię bąbelki…
W miejscowości znajduje się rzymskokatolicki kościół barokowy z II połowy XVII wieku, z cudownym barokowym wnętrzem.
Pięknie opisane miejsce Waszego pobytu . Wygląda bardzo ciekawie i zachęcająco, co widać na zdjęciach. Wody termalne wpłynęły na Was bardzo korzystnie .
Krysiu wyglądasz przeuroczo, wypoczęta i zrelaksowana.
pozdrawiam Wiesia