27 lutego 50 członków i sympatyków Koła Miłośników Lasu i Militariów wyruszyło do Kwidzynia aby zwiedzić jeden z najbardziej specyficznych i imponujących zabytków gotyckiej architektury z XIV wieku – kompleks katedry kwidzyńskiej połączony z zamkiem kapituły pomezańskiej.
Kwidzyn to dawny gród Prusów, zajęty przez Krzyżaków w 1233 roku – w tym samym roku otrzymał prawa miejskie. .W latach 1285-1587 był siedzibą biskupstwa pomezańskiego. Zamek Kwidzyn to dawny gród Prusów, zajęty przez Krzyżaków w 1233 roku – w tym samym roku otrzymał prawa miejskie. .W latach 1285-1587 był siedzibą biskupstwa pomezańskiego. Zamek kapituły pomezańskiej w Kwidzynie został zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Warownię zbudowaną z cegły na planie zbliżonym do kwadratu (48,7 x 49,6 m) wzniesiono na wysokim, prawym brzegu pradoliny Wisły. Do 1338 roku wybudowano skrzydło wschodnie, sąsiadujące z pierwotnym kościołem, a następnie skrzydło południowe połączone wielką wieżą-dzwonnicą. W latach 1343-1355 wzniesiono od wschodu kościół, połączony z zamkiem.
Kościół jest budowlą gotycką, ceglaną, orientowaną. Składa się z pięciobocznie zamkniętego, dwukondygnacyjnego chóru (ukończonego około 1335/1340) i wydłużonego, pięcioprzęsłowego korpusu o charakterze pseudobazyliki.
Prezbiterium i nawa główna kryte są sklepieniem gwiaździstym z żebrem przewodnim, nawy boczne sklepieniem trójdzielnym. Zachodnia elewacja świątyni łączyła się bezpośrednio z zamkiem kapitulnym.
Od strony południowo-zachodniej wzmocniła ją wysoka wieża, pełniąca nie tylko rolę dzwonnicy, ale też funkcje obserwacyjno-obronne jako główna wieża zamkowa (część górna pochodzi dopiero z końca XV w.).
Obronne funkcje kościoła wzmacniał krużganek biegnący na poddaszu korpusu i chóru oraz dwie masywne ośmioboczne wieżyczki schodowe przy prezbiterium. Dł. budowli wynosi 86 m, szer. 25 m, wys. nawy głównej 21 m, naw bocznych 14,5 m. Dzwonnica ma 59 m wys.
W drugiej połowie XIV wieku dobudowano do zamku od zachodu gdanisko, do którego prowadzi wsparty na arkadach, kryty ganek o długości 54 m.
Wychodek to tak zwane gdanisko, czyli ufortyfikowana wieża znajdująca się w pewnej odległości od zamku i bezpośrednio z nim połączona za pomocą ganku. To właśnie ten ganek w Kwidzynie jest niezwykle ciekawy, jest bowiem najdłuższym i najbardziej malowniczym połączeniem zamku z obronnym wychodkiem. Dzięki takiej odległej lokalizacji wychodka, nieczystości od razu lądowały w fosie albo pobliskiej rzece, co znacznie poprawiało warunki sanitarne w samej fortecy.
W gotyckim zamku kwidzyńskim mieści się Muzeum Zamkowe, którym kieruje pan Janusz Cygański, długoletni dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Dzięki Panu Januszowi mieliśmy wspaniałych przewodników po katedrze i po zamku. Ktoś powiedział w trakcie zwiedzania: „to nie tylko przewodnicy, to artyści”.
Zamek posiada bogate i szczególnie interesujące zbiory muzealne reprezentujące kulturę materialną Dolnego Powiśla (obejmującego: ziemie kwidzyńską, suską i sztumską). Eksponaty muzealne są podzielone na kilka działów: historyczny, broni i przyrodniczy, etnograficzny, rzemiosła artystycznego. Niezwykle interesujące są zbiory historyczne, które zawierają m.in. ekspozycję średniowiecznych narzędzi tortur, posiadające ciekawe nazwy, np. skrzypce hiszpańskie, płaszcz hiszpański, kuna oraz pień i topór katowski. Ciekawostką jest „szafa Juranda” czyli szafa tortur, która była rekwizytem w filmie „Krzyżacy”. Najstarszym z zabytków w zbiorze broni jest bombarda krzyżacka z początku XV wieku. Ekspozycja przyrodnicza zajmuje w Muzeum dużo miejsca i zawiera rzadkie okazy ptaków np. głuszca, dropa, ślepowrona,
zbiór samców bataliona.
Znajdują się tu zwierzęta z terenów Polski północnej a także egzotyczne tj. bizon, czy jak tybetański. Jest też wystawa szkieletów np. ząb mamuta.
W zbiorze etnograficznym możemy znaleźć ciekawą kolekcję mebli polichromowanych, zbiory ceramiczne, kolekcję skrzyń, szaf itp.
Dział rzemiosła artystycznego prezentuje meble wykonane w warsztatach elbląskich, rzeźby sakralne z XV-XVIII wiek
Katedra w Kwidzynie w ostatnich latach wzbogaciła się o jeszcze jedną atrakcję: w 2007 roku, w trakcie prowadzonych tutaj badań archeologicznych, natrafiono na trzy szkielety, które najprawdopodobniej są szczątkami wielkich mistrzów krzyżackich.