21 maja grupa 50 członków i sympatyków Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie odwiedziła Nadleśnictwo Jagiełek. Była to już nasza druga edukacja przyrodniczo-leśna w tym Nadleśnictwie.
Dzięki Pani Bożenie Przesław – nadleśniczemu Nadleśnictwa, która nas zaprosiła, gościła, oprowadzała i
opowiadała, dowiedzieliśmy się wiele o historii, o lasach, o pracy leśników, wysłuchać sygnalisty, a także mogliśmy zobaczyć rezerwat przyrody i ciekawe obiekty.
Według przekazu Jana Długosza po bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku król Władysław Jagiełło odpoczywał w okolicy Olsztynka. Od tego czasu miejsce to nosi nazwę Jagiełek i od niego wzięła się nazwa Nadleśnictwa.
Aktualnie w zarządzie Nadleśnictwa Jagiełek znajduje się 11 tys. ha lasów. Głównie są to lasy iglaste o znakomitym mikroklimacie, zasobne w grzyby i jagody oraz bogate w zwierzynę leśną.
Idąc lasami Nadleśnictwa podziwialiśmy zabytkowe modrzewie, a jakie grube to widać na zdjęciu. Po drodze przechodziliśmy też koło leśnego jeziorka, wokół którego rośnie wiele ciekawych roślin, m.in rosiczka.
Na terenach Nadleśnictwa, w 1970 r. został utworzony rezerwat przyrody „Ostoja bobrów na rzece Pasłęce” obejmujący rzekę Pasłękę wraz z przyległymi gruntami o szerokości 100 m na gruntach państwa i 10 m na gruntach prywatnych. „Ostoja bobrów na rzece Pasłęce” jest rezerwatem faunistycznym mającym na celu zachowanie stanowisk bobra.
Pasłęka jest drugą co do wielkości rzeką Mazur o długość 211 km. Źródła znajdują się w okolicy wsi Gryźliny (na północ od Olsztynka), na wysokości 157 m n.p.m. Pasłęka w górnym biegu przepływa przez jeziora: Pasłęk, Wymój, Sarąg, Łęguty oraz Isąg. Dalej płynie przez równiny do Braniewa a następnie uchodzi do Zalewu Wiślanego koło Nowej Pasłęki. Rzeka wyznacza granicę pomiędzy Warmią i Mazurami.
W izbie edukacyjnej w Leśnictwie Mitelki oglądnęliśmy bardzo ciekawy film, a następnie zostaliśmy zaproszeni na posiłek przy ognisku. Po leśnych wędrówkach pieczone kiełbaski smakowały wyjątkowo.
Ciekawym punktem naszego pobytu w Nadleśnictwie Jagiełek było zwiedzenie fortyfikacji w Tomarynach, które powstały w latach 1897-1902. Obronne budowle strzegły mostu kolejowego.
Zespół budowli obronnych w Tomarynach składa się z dwóch
czterokondygnacyjnych wież z otworami strzelniczymi, tunelu oraz ukrytą podziemną komnatą o sklepieniu półkolistym.
Ciekawostką jest, że na ścianach przetrwały oryginalne kierunkowe napisy miejscowości z przełomu XIX i XX wieku. Napisy te zapewniały załodze orientację i ułatwiały działania podczas ewentualnej walki.
Pełni wrażeń wróciliśmy do autokaru a później do Olsztyna.
Pomysłodawcą i organizatorem wyjazdu był Anatol Leszczyński, a zebraniem grupy i odpłatności zajęła się Basia Bruzgo. Dziękujemy organizatorom i sponsorowi wyjazdu Nadleśnictwu Jagiełek. Pani Bożenie Przesław i współpracownikom dziękujemy za zaproszenie, za serdeczność, za gościnę, za przekazaną wiedzę, za niecodzienny koncert.