O pszczołach i nie tylko

DSCN7231-www

 

2  czerwca odbyło się ostatnie przed wakacjami czwartkowe spotkanie członków Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie.DSCN7227-www

 

 

Gościliśmy pana Andrzeja Przybylskiego, który ciekawie opowiadał o pszczołach. Kolejny raz przekonaliśmy się jak mało wiemy o otaczającej nas przyrodzie, tym razem o pszczołach.

Na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół. Większość z nich nie została jeszcze opisana, a więc liczba ta może być dużo większa.

Pszczoły miodne żyją w rojach. W jednym roju żyje około dwudziestu tysięcy pszczół choć zdarza się, że nawet do stu tysięcy. Jest wśród nich jedna królowa, setki trutni i tysiące robotnic.   Robotnice to samice, ale nie rozmnażają się. Królowa zapewnia potomstwo. Trutnie, to osobniki płci męskiej, nie posiadają żądeł. Gotowe do unasiennienia królowe są zmuszane przez pszczoły do kilkukrotnych lotów godowych (2-5 km), na wys. 15-30 m są unasienniane przez 8-15 trutni. Po stosunku trutnie natychmiast umierają i spadają na ziemię.    Królowa pszczela potrafi znieść ok. 2000 jajeczek dziennie.

Pszczoła to jedyny owad, który wytwarza dla siebie żywność jak człowiek.    Podczas lotu pszczoła zużywa w ciągu każdej minuty ponad 0.3 mg pokarmu.   Podczas jednego „kursu” po nektar pszczoła odwiedza 50-100 kwiatów.  Potrafi lecieć z prędkością 25 km/h.   Pszczoły muszą odwiedzić około 4 milionów kwiatów, aby zebrać nektar na 1 kg miodu.

Pszczoły do nawigacji używają słońca jako kompasu.

W wielu krajach utrzymuje się pasieki wyłącznie w celu zapewnienia odpowiedniego zapylenia upraw. Miód jest bardzo cennym, ale dodatkowych „owocem” pracy pszczół.    O tym jak wielką rolę spełniają pszczoły przy zapylaniu roślin może świadczyć fakt, że na zebranie 1 kg miodu odwiedzają prawie 8 500 000 kwiatów akacji  lub 20 milionów kwiatów koniczyny.

Niezwykle ważną rolę odgrywają pszczoły w leśnictwie. Ich praca służy zwiększeniu ilości zdrowych i płodnych nasion potrzebnych do odnowienia lasu, pożywienia dla ptactwa, jak i do zwiększenia urodzaju owoców leśnych (poziomek, borówek, czarnych jagód, jeżyn, malin).

To tylko znikoma część ciekawych informacji o pszczołach. Dziękujemy Panu Andrzejowi za ciekawe spotkanie.

W części organizacyjnej prezes Koła Anatol Leszczyński poinformował o wykonaniu planu pracy w maju,  wyjeździe na edukację przyrodniczo-leśną  17 czerwca 2016 do Puszczy Boreckiej,   dwudniowym lipcowym pobycie w Gołdapi.

DSCN7237-www

 

Miłym akcentem czwartkowego zebrania było uroczyste wręczenie legitymacji członkowskiej  nowej koleżance Jolancie Warmińskiej-Radyko, Witamy w gronie osób kochającym  przyrodę, las.

 

DSCN7234-wwwWręczono również odznaczenia osobom, które nie mogły uczestniczyć w majowym , rocznicowym spotkaniu.

Gratulujemy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *