17 czerwca członkowie Ligi Ochrony Przyrody, którzy są jednocześnie w Kole Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie wyjechali do Puszczy Boreckiej na edukację leśną.
Gościliśmy w Nadleśnictwie Borki. W pięknej siedzibie Nadleśnictwa wysłuchaliśmy wykładów popartych wieloma zdjęciami. Początkowo Pan Kazimierz Sarzyński pełniący obowiązki nadleśniczego przybliżył nam Nadleśnictwo Borki.
Powierzchnia zarządzana przez Nadleśnictwo wynosi niespełna 26 tys. ha (łącznie z gruntami we współwłasności) i charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem kompleksów leśnych.
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa znajduje się duża część Krainy Wielkich Jezior
Mazurskich oraz większość obszaru Puszczy Boreckiej. Nadleśnictwo Borki obejmuje południową i zachodnią część Puszczy Boreckiej (obręby Borki i Przerwanki) i lasy położone wokół Jeziora Mamry oraz lasy położone na północy, graniczące z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej (obręb Węgorzewo).
Połączenie dziesiątek jezior – od wielkich jak Mamry i Dargin po bezimienne oczka ukryte wśród lasów – z dużym kompleksem Puszczy i wieloma mniejszymi rozlokowanymi
wśród urozmaiconego morenowego krajobrazu, skutkuje dużym bogactwem
przyrodniczym.
O tym bogactwie, o unikatowych roślinach i zwierzętach występujących na terenie Nadleśnictwa Borki dowiedzieliśmy się z kolejnego wykładu – Pana Daniela Doktora, który zajmuje się ochroną przyrody. Puszcza Borecka znana jest ze względu na różnorodność fauny. Żyją tam małe drapieżniki, jak lisy, jenoty, borsuki, kuny leśne, tchórze i piżmaki, a także większe, jak wilki i rysie, łosie, są też jelenie i dziki. Największą atrakcją puszczy są żyjące na wolności żubry.
O żubrach – wszystko albo prawie wszystko wie Pan Krzysztof Oniszczuk naczelnik Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Białymstoku. Przyjechał na spotkanie z nami aby „zapoznać nas” z tymi wielkimi ssakami.
Żubry w Puszczy Boreckiej żyją od 1956 r., gdy naukowcy z Polskiej Akademii Nauk przywieźli je do zagrody w Wolisku. W 1977 roku podczas remontu zagrody stado uciekło do lasu i od tej pory zwierzęta żyją na wolności.
W Ośrodku Hodowli Żubrów w Wolisku, niedaleko leśniczówki, znajduje się teren z platformą widokową, skąd po przejściu ścieżką przyrodniczo-leśną, podglądaliśmy żubry.
Następnie prezes Koła Anatol Leszczyński i Tadeusz Pampuch, zwycięzcom konkursu o Puszczy Boreckiej i o żubrach, wręczyli nagrody książkowe.
Najlepszą wiedzą wykazała się Helenka Fiedoruk.
A książki były zaskakująco ciekawe
Na zakończenie spotkania leśnicy przygotowali ognisko.
Ten piękny i pouczający wyjazd był możliwy dzięki pracownikom Nadleśnictwa Borki, Panu Tadeuszowi Pampuchowi – prezesowi Oddziału LOP w Olsztynie, wsparciu finansowemu Oddziału Wojewódzkiego Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz organizatorom z naszego Koła – Anatolowi Leszczyńskiemu i Basi Bruzgo. Dziękujemy!