Nasi w Krakowie zwiedzają ……

DSC08325-wwwPozdrowienia z Krakowa przesłali Zosia i Waldek Chrzanowski oraz Stefania i Antoni Jarczykowie. Zwiedzali Kraków i jak przystało na członków Koła, które ma w swojej nazwie ” Militaria” udali się do Fortu 51 ½ „Swoszowice” zbudowanego w latach 1897-1898. Podstawowym jego zadaniem było zwalczanie we współpracy z sąsiednimi fortami nieprzyjacielskiej piechoty idącej do szturmu od strony Wróblowic i wzdłuż Traktu Wiedeńskiego (obecna Zakopianka) oraz wspieranie obrony fortu „Rajsko”. Główne uzbrojenie, w postaci czterech lekkich armat, umieszczono w nim pod osłoną obrotowych wież pancernych (złomowanych niestety w okresie okupacji niemieckiej). Fort tworzą: schron bojowo-koszarowy otoczony wałem ziemnym ze stanowiskami piechoty, obronna wartownia w przejeździe przez wał oraz otaczająca całość fosa.DSC08327-www

W pomieszczeniach schronu bojowo-koszarowego można oglądać wystawę znalezisk z pól bitewnych pierwszej wojny światowej. Kolekcja obejmuje elementy uzbrojenia, wyposażenia i umundurowania żołnierskiego, sprzętu artyleryjskiego wraz z amunicją i wyposażenia fortyfikacji. Nie brak takich unikatów jak części armaty M.2, stanowiącej uzbrojenie wież wysuwalno -obrotowych, użytych w liczbie zaledwie 10 egzemplarzy w twierdzach: Kraków (fort 44 „Tonie”) i Przemyśl (fort 1/1 „Łysiczka”, XI „Duńkowiczki”). Trzy pomieszczenia przeznaczono na ekspozycję przygotowaną przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień 39”, poświęconą Wojsku Polskiemu w okresie międzywojennym. Przedstawiono tam wyposażenie lazaretu oraz repliki uzbrojenia, w tym m.in. armatki przeciwpancernej, lekkiego moździerza, granatnika, ckm i karabinu przeciwpancernego.

DSC_1577-www

 

Pobyt w Krakowie był też okazją do wręczenia nagród fance naszego Koła Basi Sternal – za konkursy umieszczane na stronie Koła. Gratulujemy wiedzy !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *