Cerkiew zbudowano według projektu autorstwa dr inż. arch. Jana Kabaca. Konstruktorem cerkwi został dr inż. Mikołaj Malesza z Politechniki Białostockiej.
Projektantem i wykonawcą głównego ikonostasu jest Mikołaj Kundel z Rowna na Ukrainie. Ikonostas wykonano murowany pokrywając ceramiczną mozaiką Natomiast Aleksander Tkaczenko z brygadą z Kowla na Ukrainie w 2003 roku wykonał w dolnej cerkwi ikonostas drewniany pozłacany.
W górnej cerkwi zawieszono przepiękny pozłacany żyrandol (panikadiło) ważący ok. 800 kg wykonany w Sofrino pod Moskwą.
Polichromię wewnątrz świątyni wykonali mistrzowie-ikonopiscy z Ukrainy na czele z Włodzimierzem Teliczko z Doniecka. Polichromię wykonano naturalnymi farbami. Dzisiaj świątynia lśni bogactwem piękna i tchnie duchowością.
Rokrocznie świątynię odwiedza liczna rzesza turystów z kraju i zagranicy podziwiając architekturę budowli, piękno wnętrza – polichromię, ołtarz oraz słucha koncertów o tematyce religijnej w wykonaniu chórów. My też tam byliśmy, podziwialiśmy, a Tolek Leszczyński zrobił 87 zdjęć, z czego 3 posłużyły za ilustrację do paru informacji o tej bardzo ciekawej świątyni.
Super wiadomosci
super wiadomos’ ci