Jest takie miejsce……Bardejów na Słowacji

Bardejów – Słowacja

dscn9144-wwwW średniowieczu miasto stanowiło jeden z najważniejszych węgierskich ośrodków miejskich. Leżało przy szlaku prowadzącym do Polski, miało więc z ekonomicznego punktu widzenia strategiczne znaczenie. Rozwijało się tu płóciennictwo, a kilka wieków później drukarstwo.

XVI wiek to czas rozwoju reformacji, która z powodzeniem ogarnia Bardejov, łącznie z rzymskokatolickim do tego czasu kościołem świętego Idziego. Wtedy też miasto notuje swoje ostatnie lata dobrobytu. Kolejne stulecia przynoszą stopniowe podupadanie miasta. Na szczęście nie wpływa to znacząco na jego dzisiejszy wygląd – nadal możemy podziwiać miasteczko w pełnej krasie.

dscn9138-wwwZwiedzanie najpiękniejszego i najbardziej gotyckiego miasta na Słowacji (znajdującego się na liście światowego dziedzictwa naturalnego i kulturalnego UNESCO) zaczynamy na Rynku Radničné námestie obstawionym rzędem zabytkowych mieszczańskich domów z typowymi szczytowymi fasadami. Niewielkie domki w pastelowych kolorach nadają miejscu bajkowy charakter. Miejsce jest niezwykle urokliwe, a do tego zachowało swój historyczny charakter.

Najważniejszym zabytkiem rynku w Bardejowie (Bardejov), wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO, jest parafialny Kościół Św. Idziego, (Sv. Egidia), znajdujący się w jego północnej części.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jego budowę rozpoczęto na początku XV wieku, w miejscu klasztoru cystersów. Świątynia otrzymała kształt wspaniałej trzynawowej bazyliki gotyckiej. Budowa kościoła została zakończona zasklepieniem głównej nawy w latach 1513 – 1518.

Architektura o prostych kształtach skrywa mnóstwo cennych szczegółów i dzieł artystycznych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W zespole 11 późnogotyckich ołtarzy skrzydłowych, zbudowanych w latach 1460 – 1520, za najcenniejszy uważa się boczny ołtarz Narodzenia Pańskiego, powstały w otoczeniu krakowskiego warsztatu W. Stwosza.

Rzeźba Tronu Łaski na przodzie ołtarza Św. Barbary, wykonana prawdopodobnie w warsztacie Mistrza Pawła z Lewoczy (Majster Pavol z Levoče), uważana jest za szczytowe osiągnięcie rzeźbiarskie na Słowacji.

W 2001 r. ojciec święty Jan Paweł II nadał kościołowi Św. Idziego tytuł bazyliki mniejszej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Świecką dominantą rynku jest budynek byłego ratusza z XVI w. – wspaniały fragment zgodności przemijającego gotyku i wczesnego renesansu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

Zabytki, zabytki, spacer po rynku….i …

.

 Franciszkański Klasztor z Kościołem św. Jana Chrzciciela  został wybudowany w zachodniej części miasta, również w stylu gotyckim. Ciekawym archeologicznym detalem jest klasztorny korytarz z renesansowym krzyżowym sklepieniem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Z klasztoru blisko do miejskich fortów, które są najlepiej zachowanym średniowiecznym systemem obronnym na Słowacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *