Pierwszy czwartek stycznia 2017 r. to kolejny czwartek ekologiczny w RDLP w Olsztynie i pierwsze spotkanie członków Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie.Naszym gościem był Adam Gełdon z Nadleśnictwa Spychowo, który przybliżył nam temat liczenia wilków i rysi w 2015 roku, na terenie nadleśnictw wchodzących w skład kompleksu leśnego Puszczy Piskiej, Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej, Puszczy Boreckiej, Puszczy Rominckiej i nadleśnictw bezpośrednio do nich przylegających.
A jakie informacje brane są pod uwagę przy oszacowaniu ilości zwierząt na danym terenie? To m.in. znalezione tropy, odchody, mocz, oznaki rui, ofiary, legowiska, obserwacje naoczne, oraz słyszane wycie.
W trakcie tego liczenia minimalną liczbę wilków oszacowano na 96-114 osobników.
Łączna liczba grup rodzinnych wilków na całym obszarze objętym inwentaryzacją wyniosła 24, w tym :
- 5 watah w Puszczy Piskiej, 7 w Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej, 2 w Lasach Taborskich (nadleśnictwa Miłomłyn, Stare Jabłonki i Jagiełek), 2 w Puszczy Rominckiej, 2 w Nadleśnictwie Srokowo, i po jednej grupie w: Puszczy Boreckiej, w północnej części nadleśnictw Czerwony Dwór i Borki, w Lasach Górznieńsko-Lidzbarskich (nadleśnictwa Brodnica i Lidzbark), w Nadleśnictwie Wipsowo, Drygały oraz na pograniczu nadleśnictw Olecko i Ełk.
To tylko niektóre informacje przekazane nam podczas spotkania przez Pana Adama Gełdona. Dziękujemy za wykład. Doceniamy to, że mimo bardzo niesprzyjającej pogody dotarł do nas i podzielił się wiedzą.
Na pamiątkę otrzymał maki wykonane przez Krystynę Leszczyńską techniką haftu wstążeczkowego.
W dalszej części zebrania Prezes Koła Anatol Leszczyński omówił wykonanie planu pracy w grudniu 2016 roku i przedstawił propozycje na styczeń 2017 r.
Wręczył słodkie upominki koleżankom, które zorganizowały w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie wystawę przed Bożym Narodzeniem.