W czasie ostatniego czwartku ekologicznego – 2 lutego 2017 roku – mieliśmy możliwość spotkania się z wyjątkowymi osobami: z Panią Aliną Rodziewicz z Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich oraz z Panem Mariuszem Górskim – Kłodzińskim – Naczelnikiem Wydziału Ochrony Ekosystemów w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.
Od Pana Naczelnika usłyszeliśmy wiele miłych słów na temat naszej działalności. Dziękujemy.
Pani Alina Rodziewicz przekazała nam wiele informacji dotyczących Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Wykład poparty był pięknymi zdjęciami. Dziękujemy, liczymy na następne spotkanie.
Dla przypomnienia kilka podstawowych informacji z wykładu.
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego – powstały w roku 1993 park krajobrazowy położony na pograniczu województw warmińsko – mazurskiego i pomorskiego. Obejmuje najcenniejszy pod względem przyrodniczym obszar Pojezierza Iławskiego, w tym jezioro Jeziorak (najdłuższe w Polsce – 27,5 km) oraz Jezioro Jasne (o wyjątkowo czystej toni – przezroczystość wody do 15 m). W granicach parku i jego otuliny znajdują się 43 zbiorniki jeziorne o łącznej powierzchni 6003 ha. Jeziorność parku wynosi zatem 27%. Park obejmuje tereny charakterystyczne dla młodego krajobrazu polodowcowego. Licznie reprezentowane są tu takie formy krajobrazu polodowcowego jak pagórki moreny czołowej, morenę denna, pola sandrowe czy wypełnione wodami jezior zagłębienia po martwym lodzie
Obszar Parku zamieszkuje łącznie ok. 1340 mieszkańców i jest podzielony między dwa województwa
- obszar parku w województwie warmińsko-mazurskim 224,04 km² – otuliny parku 157,54 km²,
- obszar parku w województwie pomorskim 26,41 km² – otuliny parku 22,84 km².
Jezioro Jeziorak wraz z otaczającym go kompleksem leśnym stanowi zbiór unikatowych zasobów fauny i flory. Jest ostoją wielu gatunków ptaków, jak np. czapli, kormoranów, żurawi, w tym także niezwykle rzadkich ptaków drapieżnych: bielików, rybołowów czy kań rudych. W kompleksach leśnych bytują popularne i rzadsze gatunki zwierzyny łownej:sarny,dziki, jelenie, łosie. Zimą pojawiają się czasami wilki.
W drugiej części spotkania prezes Anatol Leszczyński omówił realizacje planu pracy w styczniu br. i przedstawił propozycje na luty. Zaprosił do sobotnich spacerów, treningów strzeleckich i na wycieczkę do Gniewa. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc – zapraszamy.
Wyjazd 25 lutego, koszt 65 zł. Odpłatność przyjmuje Rysia Wiejek.
W czasie zebrania swoje prace zaprezentowali Bożenka Błaszczuk
i Rysiu Chudziakiewicz.
Piękne, gratulujemy!