Zgodnie z planem, 25 marca 2017 roku udaliśmy się na Mazowsze aby podziwiać ciekawe miejsca, zabytki, a szczególnie Sanktuarium Maryjne w Czerwińsku
Bazylika Matki Bożej Pocieszenia
Świątynię klasztorną wzniesiono jako dwu wieżowy kościół z kamienia w 1 połowie XII wieku. Została konsekrowana w 1161 roku. Zaprojektowano ją tak, jak największe ówcześnie budowane kościoły w Europie Środkowej. Dwie wieże świadczą o wysokim znaczeniu tej świątyni. Podobne wieże mają tylko kościół św. Andrzeja w Krakowie, kolegiaty w Opatowie i w Tumie, a także dwa kościoły śląskie – w Lwówku i w Wierzbnej
Z lat 1140-60 pochodzi ogromny portal romański. Został on wykonany prawdopodobnie we Włoszech, w warsztacie Wiligelma z Modeny. Oryginalne są w nim trzy łuki, tzw. archiwolty, z dekoracją plecionkową i sznurową. Wielką atrakcją romańską we wnętrzu, są freski z XIII wieku. Jest to największy zespół malowideł romańskich w Polsce.
Obok fresków romańskich znajdziemy także gotyckie, pochodzące z XV wieku.
W XV wieku znaczenie klasztoru osiągnęło apogeum. Król Władysław w Jagiełło, który w lipcu 1410 roku przeprawiał się w tym miejscu przez Wisłę, modlił się w Czerwińsku o powodzenie wyprawy wojennej. W następnych latach opactwo było świadkiem wielu ważnych wydarzeń politycznych (tu ustanowiono m.in. Przywilej Czerwiński 1633 roku.
W 1923 roku do Czerwińska wprowadzili się salezjanie, którzy opiekują się tym miejscem do dzisiaj. Salezjanie, oprócz działalności w Polsce, prowadzą działalność misyjną. W czasie naszej wycieczki zwiedziliśmy Muzeum , które powstało w 1976 roku z inicjatywy ks. Zbigniewa Malinowskiego. W ramach wystawy prezentowane są eksponaty, przywiezione przez członków zgromadzenia z krajów misyjnych oraz pamiątki po kardynale Auguście Hlondzie.
Obraz Matki Bożej Czerwińskiej
Od 400 lat Matka Boża Pocieszenia króluje na Jasnej Górze Czerwińskiej, darząc swych czcicieli licznymi łaskami. Jej wizerunek Kościół uznał za cudowny w 1648 roku. Sława Czerwińskiej Pani jest od wieków znana na całym Mazowszu i w Rzeczypospolitej. Do Jej cudownego obrazu pielgrzymowali królowie oraz rzesza wiernych, którzy po dziś dzień szukają przed Jej Obliczem pomocy i łaskawości Boga.
Obraz został namalowany przez Łukasza z Łowicza w 1612 roku na zlecenie kanoników regularnych laterańskich – ówczesnych gospodarzy czerwińskiego opactwa.
W latach 30. XVII w. wizerunek Matki Bożej Czerwińskiej został umieszczony w centrum wykonanego wówczas głównego ołtarza. Obraz, otoczony czcią wiernych, wkrótce zasłynął cudami, potwierdził je autorytet Kościoła oraz liczne wota składane przez obdarowanych łaskami. Najcenniejszym z nich jest srebrna sukienka którą ofiarował w 1686 r. ks. Franciszek Józef Jagodkowicz, kanonik regularny i proboszcz w Krasnem. Od tego momentu cudowny wizerunek prezentowany jest w tym uroczystym przybraniu przysłaniającym większość malowanego obrazu.
W 1647 r. król Władysław IV przed tym obrazem uprosił sobie powrót do zdrowia i pozostawił dziękczynne wotum z napisem: „Bliski śmierci – zdrowie otrzymał”. Obraz MB Czerwińskiej, od początku wsławiony licznymi łaskami i cudami, w 1648 r. został ogłoszony przez biskupa płockiego Ferdynanda jako cudowny, a w 1970 r. ukoronowany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego.
W drodze powrotnej mogliśmy zobaczyć dworki Mazowsza i na chwilę zatrzymaliśmy się w Mławie – to też kawałek naszej historii.
Bitwa pod Mławą miała miejsce na północ od Mławy między 1 i 3 Września 1939 roku. Była to jedna z pierwszych bitew wojny obronnej Polski podczas II wojny światowej w ogóle. Walczącymi między sobą siłami były polska Armia Modlin dowodzona przez gen.Emila Krukowicza- Przedrzymirskiego oraz niemiecka 3 Armia pod dowództwem gen. Georga von Kuchlera.