22 kwietnia 2017 roku członkowie Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie, podczas rajdu po lasach kudypskich obchodzili Dzień Ziemi.
Równonoc wiosenna
Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równowago wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równowagi jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy przedstawiciele Homo sapiens dzielą między siebie tę samą planetę, która – według organizatorów Dnia Ziemi – jest naszym wspólnym dobrem.
Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell (ur. 1915), na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza SAN Francisko, Josepha Alioto.
Ideę poparł Sekretarz Generalny ONZ, U Thant. 26 lutego 1971 r. podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. W momencie kiedy Słońce przechodzi w Gwiazdozbiór Barrana, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju (ang. Peace Bell). Ma to zwykle miejsce 20 lub 21 marca..
Niezależnie od tego w 2009 roku dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Pierwsze obchody odbyły się w 2010 roku. I od tego roku członkowie naszego Koła obchodzą to święto razem z wieloma osobami na całym świecie, którym bliskie są idee ekologiczne.
Tak się złożyło, że sobotni rajd odbywał się własnie 22 kwietnia. Przeszliśmy z Dajtek do Starego Dworu a następnie do Olsztyna trasę ok 8 km. W czasie odpoczynku, pod zaprzyjaźnioną wiatą w Leśnictwie Stary Dwór odbył się konkurs przygotowany przez Zosię Romanowską i Waldka Chrzanowskiego. Pytania nie były łatwe, ale …..okazało się,że przez 8 lat wykładów w RDLP w Olsztynie, wiele wiadomości zostało nam w pamięci. A najlepszą wiedzą wykazali się Czesław Buńkowski, Ryszarda Wiejek i Ryszard Chudziakiewicz. Otrzymali nagrody książkowe. Gratulujemy!