Na początku naszej wyprawy zwiedziliśmy miasto Supraśl – siedzibę gminy miejsko – wiejskiej. Położone jest nad rzeką Supraśl. Według danych z 1 stycznia 2013 miasto miało 4673 mieszkańców.
A z ważniejszych zabytków, które widzieliśmy w Supraślu to:
Obecnie mieści się w nim liceum plastyczne. Budynek zachował jednak swój dawny charakter. Jest to secesyjna siedziba jednej z rodzin supraskich fabrykantów, która powstała w latach 1892 – 1903. Zewnętrzne ściany pałacu są przepięknie zdobione wypukłymi kolumienkami i ciekawym wzornictwem, zaś całość ściany frontowej dopełnia portyk balkonowy wsparty 4 kolumnami z głowicami. Wnętrze budynku to bogaty wystrój secesyjny, zachowane polichromie, sztukateria i żeliwna klatka schodowa.
Na początku żeńska szkoła prywatna zbudowana w 1906 roku., dzięki ofiarności baronowej Józefiny Zachert. W okresie zaboru rosyjskiego prowadzono tu tajne lekcje języka polskiego i historii Polski. Obecnie budynek użytkowany jest przez Urząd Miasta.
Domy Tkaczy
Budowane w latach 30. XIX w. nadawały miasteczku klimat przemysłowy. Były to drewniane, parterowe budynki mieszkalne, w których suprascy chałupnicy zajmowali się tkactwem. Domki były bielone wapnem a dachy kryte gontem lub dachówką ceramiczną.
Zespól klasztoru Bazylianów Supraska Ikona
Na dziedzińcu założenia klasztornego stoi niezwykle okazała, renesansowa, obronna cerkiew Zwiastowania NMP z lat 1503-11. Zniszczona podczas wojny w 1944 roku, obecnie jest pięknie zrekonstruowana. Wnętrze cerkwi robi niemałe wrażenie. Od początku kultem otaczano tu Supraską Ikonę Matki Bożej – kopię Smoleńskiej Ikony Matki Bożej, wielce czczonej na Rusi. Niestety w 1915 roku mnisi z Supraśla wraz z prawosławną ludnością uciekli przed Niemcami do Rosji i zabrali ikonę, która do Supraśla już nie powróciła. Jej kopia z XIX wieku mieści się w tutejszej cerkwi Św. Jana Teologa i to przed nią modlą się teraz wierni i do niej pielgrzymują.
W skład zespołu klasztornego wchodzą również: Pałac Archimandrytów powstały w latach 1635-55, wspomniana cerkiew Jana Teologa z 1888 roku, brama – dzwonnica zbudowana w roku 1752 oraz barokowe zabudowania klasztorne z XVII i XVIII wieku.
Muzeum Ikon w Supraślu jest usytuowane w budynku dawnego Pałacu Archimandrytów (przeorów zakonu Bazylianów) na terenie klasztoru. Obiekt funkcjonuje od października 2006r. i ma w swojej kolekcji ok. 1200 XVIII i XIX – wiecznych ikon, przedmiotów sakralnych i unikalnych fresków. Muzeum to jest inne niż wszystkie, ma niezwykły charakter, atmosferę i umożliwia bardzo interesujące formy zwiedzania. Jest to pierwsze w Polsce interaktywne muzeum prezentujące sztukę sakralną prawosławia. Wystawy są opatrzone oprawą świetlną, obrazową i dźwiękową. Ponadto, zwiedzający mają możliwość zobaczyć mnicha piszącego ikony w swojej celi. Wszystko to nadaje niezwykły charakter całości i pozwala poczuć atmosferę i zrozumieć rolę ikony w Prawosławiu. Obiekt zawiera 9 sal, których wnętrza są zorganizowane w stylu np. pustelniczej pieczary, cerkwi lub chaty wiejskiej z domowym ołtarzykiem. Historię klasztoru obrazują XVI – wieczne freski zachowane z ruin cerkwi p.w. Zwiastowania NMP w Supraślu.