Wyprawa na Podlasie cz. IV – Dubicze Cerkiewne

Dubicze Cerkiewne  założono około 1532 roku.

Położone na skraju Puszczy Białowieskiej to miejsce dla tych, które szukają spokoju, kontaktu z naturą i prawdziwego klimatu wsi podlaskiej. Tu czas płynie wolniej. W większości prawosławna ludność pochodzenia polskiego, ukraińskiego lub białoruskiego, która do dziś zachowała odrębny język i zwyczaje, jest pozytywnie nastawiona do przyjezdnych.

My w Dubiczach Cerkiewnych szukaliśmy i znaleźliśmy noclegi i posiłki.Spotkaliśmy, wspaniałych życzliwych ludzi, zobaczyliśmy zabytki.

Cerkiew prawosławna pw. Opieki Przenajświętszej Marii Panny z 1948 roku, powstała na miejscu XVII-wiecznej cerkwi unickiej, która spłonęła w czasie II wojny światowej.

 

 

 

 

 

 

 

Cmentarz prawosławny z XIX wieku.

 

 

 

 

 

 

W 1985 roku we wsi wzniesiono pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej. Na pomniku umieszczono nazwiska 27 żołnierzy poległych w latach 1941-1944.

 

Zwiedziliśmy również Izbę Kultury i Tradycji OSP, w której zgromadzono spuściznę przodków tej ziemi – zachowane przedmioty użytku codziennego jak i świątecznego, zapisane nuty i melodie, bogactwo fotografii i umiejętności skrzętnie przekazanych z pokolenia na pokolenie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *