Barczewo – mała Wenecja Północy cz.II

Kościół św. Andrzeja Apostoła zbudowano w 1326 roku, rozbudowano w latach 1380-1390. Kościół stanowił jedno ze skrzydeł klasztoru franciszkanów.

W 1584 r. biskupem i władcą księstwa warmińskiego został Andrzej Batory, bratanek Stefana Batorego. Wtedy na zlecenie biskupa dobudowano kaplicę św. Antoniego, w której umieszczono nagrobek Andrzeja Batorego i jego brata Baltazara,

Kościół na przełomie XVI i XVII w. był przebudowany. W środku wnętrze z XVII i XVIII w., w tym osiem barokowych ołtarzy i rokokową ambona. Kościół jest zabytkiem klasy „0”.

Od 1983 kościół należy do bernardynów.

Synagoga 

Bożnicę wzniesiono w stylu klasycystycznym w 1894 r. w miejscu istniejącego od 1847 r. domu modlitwy.
W 2000 r. w bożnicy otwarto Galerię Sztuki „Synagoga”, która organizuje wystawy plastyczne, koncerty i spotkania z ludźmi kultury. Kameralną galerię charakteryzuje niepowtarzalna, przyjazna sztuce atmosfera.
Częściowo dwukondygnacyjny, murowany budynek wzniesiono na planie zbliżonym do kwadratu. Z zewnątrz uwagę zwraca ozdobna fasada z dużymi oknami i pilastrami. Wewnątrz zachował się babiniec z drewnianą balustradą na piętrze, a także liczne przedmioty liturgiczne wraz z księgami.

W otwartym przy Galerii Sztuki Synagoga w Barczewie lapidarium można obejrzeć macewy czyli żydowskie nagrobki.

 

.Z miasteczkiem związany był też Feliks Nowowiejski (ur. 7 lutego 1877 w Barczewie na Warmii, zm. 18 stycznia 1946 w Poznaniu. Był polskim kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem i organistą. Początkowo uczęszczał do szkoły muzycznej w Świętej Lipce, później przebywał w Olsztynie i podjął tam pracę w pruskiej orkiestrze. Nowowiejski kojarzy się też z „Rotą” Marii Konopnickiej. To właśnie chór pod batutą Feliksa Nowowiejskiego zaśpiewał po raz pierwszy te słowa. Zgromadzony tłum przyjął tę nową pieśń ze łzami w oczach.

 

W Barczewie znajduje się przepiękne, bo zlokalizowane w uroczej kamienicy, Muzeum Nowowiejskiego.

 

 

Pan Wojciech Zenderowski opowiedział nam też  o więzieniu w Barczewie. Nie zwiedzaliśmy tych obiektów i nikt z nas nie chciałby bliżej się z nimi zapoznać, ale posłuchać historyjek i popatrzeć z daleka – czemu nie?

Więzienie, znajduje się na terenie byłych ogrodów klasztornych zakonu franciszkanów. W 1810 roku władze pruskie po sekularyzacji majątku zakonu, powołały tu dom karny. W styczniu 1945 roku zakład przejęły wojska radzieckie, a 9 marca roku następnego władze polskie. W barczewskim zakładzie karnym 12 listopada 1986 roku zmarł zbrodniarz wojenny Erich Koch. Więzienie to w latach 80-tych XX wieku było więzieniem politycznym, w którym przetrzymywano działaczy antykomunistycznych m.in. Leszka Moczulskiego, Władysława Frasyniuka, Adama Michnika.

Barczewo zwiedzaliśmy ponad 3 godziny, a moglibyśmy jeszcze dłużej. Myślę,że jeszcze tam wrócimy i….. gdyby pan Wojciech znalazł dla nas czas byłoby wspaniale. Dziękujemy serdecznie za już i do zobaczenia. Dziękujemy też za pamiątki otrzymane z Urzędu Miasta, dziękujemy naszym kolegom za zorganizowanie wyjazdu – Czesiowi  Buńkowskiemu, Grzesiowi Kluczykowi i Józkowi Gaździe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *