Ubieranie choinki to jedna z najpiękniejszych tradycji świątecznych. Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez choinki świątecznej.
W Polsce jest to jedna z najnowszych tradycji wigilijnych, bo pojawiła się u nas dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku, a przywędrowała z Niemiec.
Początkowo ubieranie choinki przyjęło się tylko w miastach. Na wsi długo dominowała ludowa ozdoba, tak zwana „podłaźniczka”. Była to ucięta gałąź sosny, świerku lub jodły wieszana pod sufitem. Na niej również wieszano dekoracje, które potem przeniesiono właśnie na choinkę.
Tradycyjnie ubiera się sosnę lub jodłę. Według ludowych wierzeń drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia, odradzania się, trwania i płodności. Według wierzeń kościelnych zieleń choinki świątecznej symbolizuje nadzieję.
W Kole Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie mamy też swoją tradycję związaną z ubieraniem choinki. Każdego roku, przed świętami Bożego Narodzenia ubieramy choinki…… w lesie. Wieszamy na nich upominki dla leśnych zwierzątek – jabłuszka, marchewki, kawałki słoninki, liście kapusty, łańcuchy świeżych i suszonych owoców ……….
Podczas następnych rajdów odwiedzamy „nasze choinki” i widzimy jak ubywa prezentów.
W tym roku „prezentów było tak dużo, że przystroiliśmy też inne drzewka, a część pozostawiliśmy na pieńkach.
A później…..uczestniczyliśmy w konkursie o lesie, który przygotował Anatol Leszczyński, śpiewaliśmy kolędy, składaliśmy życzenia, no i zrobiliśmy wspólne zdjęcie.
Tego dnia, 16 grudnia 2017 roku, podczas sobotniego rajdu, zwiedziliśmy odnowioną strzelnicę LOK. Pan Józef Klucz z dumą oprowadził nas po obiekcie. Strzelaliśmy tam wiele razy, obchodziliśmy kolejne rocznice naszego Koła. Cieszymy się, że będziemy mogli korzystać z nowoczesnej strzelnicy.Tego typu strzelnica w Polsce jest tylko jeszcze w Krakowie. Gratulujemy organizacji LOK w Olsztynie!