Edukacja leśna w terenie

27 kwietnia 2018 roku odwiedziliśmy Nadleśnictwo Zaporowo. Gospodarzem, który nas serdecznie przywitał a następnie oprowadził po najciekawszych miejscach Nadleśnictwa był  Pan Antoni Czyż specjalista ds. ochrony p.poż.,ochrony przyrody i edukacji leśnej.

Wielką pasją Pana Antoniego, oprócz oczywiście lasów, są pszczoły. Dowiedzieliśmy się wiele o tych owadach np., że potrafią przenieść w koszyczkach przy tylnych odnóżach pyłek o wadze od jednej dziesiątej do jednej trzeciej wagi owada. W środkowej części ula pszczoły – nawet zimą – potrafią utrzymać temperaturę 34 st. C. Temperaturą pszczoły potrafią także zabić szerszenia. Szerszenie azjatyckie żywią się miodem i larwami. By znaleźć rój, który mogą zaatakować, wysyłają najpierw zwiadowcę. Gdy pszczoły go odkryją, są w stanie zbić się wokół niego w kulę, wewnątrz której temperatura potrafi wynieść nawet 47 st. C. To zabija drapieżnika. Ciekawe? My  takich ciekawostek wysłuchaliśmy bardzo dużo.

W trakcie naszej wyprawy, przeszliśmy ścieżką edukacyjną „Leśne prawdy”, nad jeziorem Pierzchalskim. Jedną z atrakcji ścieżki są kurhany – elementy kultu sprzed 2500 lat.

Zachęcam do odwiedzania tego ciekawego miejsca, jest tam specyficzny nastrój i spokój, tam się naprawdę bardzo odpoczywa, to miejsce swoją energią koi duszę i skłania do refleksji  nad przemijaniem.

W czasie wędrówki spotkaliśmy pomniki przyrody, usłyszeliśmy ciekawostki z życia ptaków, zobaczyliśmy ślady ich działalności.

Dziękujemy  pracownikom Nadleśnictwa  i Panu Antoniemu za gościnę,, za wiedzę, za przygotowanie ogniska.

 

 

 

Mamy nadzieję, że nie jest to ostatnie nasze spotkanie.Przecież trudno w ciągu kilku godzin poznać wszystkie miejsca godne zobaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *