Pięknymi różowymi kwiatami zachwyciłam się wiele lat temu zwiedzając ogród botaniczny w Czechach. Oglądaliśmy tam ogrody kwiatowe, na których rosły np tylko czerwone, albo tylko białe kwiaty. Był też kwietnik różowy, na którym królowały kwiaty jeżówki. Był wrzesień, wiele kwiatów przekwitło, sypały się nasionka, których trochę przywiozłam do Polski i posiałam. Musiałam czekać dwa lata, żeby roślinki wzmocniły się i zakwitły – ale było warto.
Jeżówki są piękne, dostojne, kwitną długo przyciągając motyle, pszczółki, żuczki i inne małe stworzonka. No i dowiedziałam się zupełnie nie dawno jak są zdrowe!
Jeżówka purpurowa (łac. Echinacea purpurea), znana także jako echinacea, pochodzi z rodziny astrowatych Wywodzi się z Ameryki Północnej, gdzie jej lecznicze właściwości odkryli Indianie. W Polsce jest rośliną uprawianą nie tylko ze względu na prozdrowotne działanie, lecz także na piękne, ozdobne kwiaty.
Jeżówka purpurowa – pozyskiwanie i suszenie surowca
W ziołolecznictwie wykorzystuje się ziele jeżówki purpurowej (Echinaceae purpureae herba), które zbiera się po raz pierwszy w czasie kwitnienia (lipiec), a drugi raz jesienią.
Właściwości lecznicze ma także korzeń jeżówki purpurowej (Echinaceae purpureae radix), który zbiera się jesienią (do końca października). Oba surowce suszy się w suszarniach ogrzewanych do temp. nie większej niż 50 st. C.
Jeżówka purpurowa – skład i właściwości lecznicze jeżówki
Jeżówka purpurowa najbardziej znana jest jako środek na wzmocnienie odporności i przeziębienie. Jak wynika z badań naukowych, jeżówka purpurowa zmniejsz ryzyko rozwoju infekcji do 58 proc. Jeszcze skuteczniejsza jest w połączeniu z witaminą C – wówczas zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania aż o 86 proc. Z kolei osoby już przeziębione, które będą przyjmować przetwory z jeżówki purpurowej, mogą liczyć na skrócenie choroby o półtora dnia.
Jeżówka purpurowa sprawdzi się także przy różnego rodzaju dolegliwościach skórnych. Przyspieszy gojenie nieestetycznego pęcherza, który pojawia się w przebiegu opryszczki, oraz ran i oparzeń. Złagodzi objawy egzemy, atopowego zapalenia skóry i trądziku. Ma także właściwości regenerujące, przeciwzmarszczkowe, wygładzające, nawilżające i ochronne.