Wycieczka do Olsztynka

8 grudnia 2018 roku grupa członków Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie wybrała się na zwiedzanie Olsztynka. Było to kolejne miasto naszego województwa, po Barczewie, Szczytnie i Lidzbarku Warmińskim, które chcieliśmy bliżej poznać. A było warto. Dowiedzieliśmy się i zobaczyliśmy bardzo dużo.

Założenie miasta związane było z osobą komtura ostródzkiego – Gunthera von Hohenstein. Z jego to inicjatywy na niewielkim wzgórzu zbudowano zamek, a obok powstała osada, która w 1359 roku otrzymała prawa miejskie i nazwę „Hohenstein”, na cześć komtura.

Dziś Olsztynek poszczycić może się kilkoma ciekawymi zabytkami – średniowiecznym zamkiem,  XIV-wiecznym dawnym kościółkiem ewangelicznym. Ciekawy jest też zabytkowy Dom Mrągowiusza. Ale miejscowość znana jest głównie za sprawą niezwykle interesującego  Muzeum – największego Skansenu w tej części Polski. Latem ten niecodzienny park etnograficzny często staje się areną fantastycznych imprez plenerowych.

Obecnie Muzeum zajmuje obszar ponad 100 hektarów, na którym zgromadzono około 60 obiektów budownictwa ludowego i małej architektury (w tym 12 ze zbiorów Królewieckich). Muzeum dysponuje zabytkami z terenu Warmii, Mazur, Powiśla, Barcji, Natangii, Sambi i Małej Litwy. Są to obiekty mieszkalne, gospodarcze, przemysłowe, usługowe, sakralne o zróżnicowanej konstrukcji i formach architektonicznych:

 

 Podczas naszego pobytu zwiedziliśmy Multimedialne Muzeum Obozu Jenieckiego IB i Historii Olsztynka.Obóz dział w latach 1939-1945 w okolicach Królikowa koło Olsztynka. Przez obóz przeszło ok.400 tys. jeńców różnych narodowości, zmarło ok.55 tysięcy jeńców.

Oddziały Armii Czerwonej wkroczyły do miasta 22 stycznia 1945 roku. Zostało ono zniszczone w 70%, a nieliczni mieszkańcy, którzy nie opuścili domów, byli skazani na okrucieństwo radzieckich żołnierzy. Pierwsi polscy osadnicy z powiatu mławskiego przybyli do Olsztynka latem 1945 roku. We wrześniu tego roku miejscowość liczyła 854 mieszkańców (w tym 53 Mazurów i 140 Niemców). Po wysiedleniu ludności niemieckiej napłynęła kolejna fala osadników z Wileńszczyzny i Wołynia. W sierpniu 1946 roku Olsztynek liczył 2149 mieszkańców.

W 2012 roku miejscowość liczyła 7713 mieszkańców.

Niewątpliwą atrakcją była wizyta w Hucie Szkła, gdzie mogliśmy zobaczyć pokaz wyrobu szklanych cudności.

 

Odwiedziliśmy też słynną z jagodzianek cukiernię.

Ten ciekawy wyjazd zorganizowali Anatol Leszczyński i Józek Gazda, z pomocą Basi Bruzgo, która zajęła się stroną finansową. Dziękujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *