Członkowie Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie sadzili las ośmiokrotnie, w różnych nadleśnictwach, działających w ramach RDLP w Olsztynie. Sadziliśmy głównie dęby ale też sosny świerki i lipy. Dęby rosną bardzo wolno, są długowieczne i długą mają historię.
Pierwsze dęby w Polsce pojawiły się 9000 lat temu. Wiek najstarszego (datowany metodą radiowęglową) znalezionego w Polsce, określany jest na ok. 9200 lat.
Jest gatunkiem długowiecznym, żyje ponad 700 lat. Jest powszechnie uważany za jedno z najszlachetniejszych drzew i praktycznie wszędzie na terenie swojego występowania cieszy się wyjątkowym szacunkiem i sympatią. Ze względu na okazałe rozmiary jakie osiąga, sprawia majestatyczne wrażenie. Stare, często szczególnie potężne egzemplarze nazywano „ojcem dębów” lub „gospodarzem lasu”. Równie często wiązane były legendami i podaniami ze znanymi postaciami historycznymi, które miały je zasadzać, odpoczywać pod nimi lub sprawować sądy (np. pod Bartkiem miał sądzić Kazimierz Wielki z kolei pod „Dębem Jagiełły” odpoczywał ponoć król Władysław po polowaniu, podczas którego gromadzono zapasy na wyprawę grunwaldzką. Dąb jest drzewem opisywanym również w literaturze ludowej i w pieśniach. W praktykach magicznych postrzegany był zawsze jako dający siłę i zdrowie.
Przede wszystkim jednak jest on najważniejszym w Polsce leśnym drzewem liściastym (i trzecim w ogóle, po sośnie i świerku).
29 października 2020 r. odwiedziliśmy „nasz pierwszy kawałek lasu”, położony na terenie Olsztyna. Maleńkie sadzonki sadziliśmy zgodnie z wytycznymi pracowników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, panów Andrzeja Sobani i Arkadiusza Mrozowskiego. Było to 9 lat temu, ale do dzisiaj bardzo miło wspominamy naszą „współpracę”. Pozdrawiamy serdecznie obu Panów.
Sadzonki przyjęły się, rosną ale jak na dęby przystało bardzo wolno.