Za oknem mróz, śnieg, zawierucha, ale w wielu domach kwitną kwiaty, nieraz bardzo egzotyczne. U nas zakwitła zwartnica. Byłam przekonana, że to amarylis, ale się myliłam. A jakie są różnice?
– hipeastrum pochodzi z Ameryki Południowej, a amarylis z Afryki Południowej.
– kwiaty amarylisa są mniejsze, ale za to jest ich więcej na pędzie kwiatostanowym (do 12). Kwiaty hipeastrum są znacznie większe, ale na pędzie kwiatostanowym jest ich nie więcej niż 4-5.
– łodyga hipeastrum jest pusta w środku, natomiast u amarylisa – pełna.
– Cebule zwartnicy są zazwyczaj większe, bardziej okrągłe, pokryte najczęściej brązową łuską. Cebule amarylisa są bardziej wydłużone, często złączone piętkami po dwie, okryte jasną łuską.
– liście hipeastrum są bardziej mięsiste, wyraźnie widać, że wyrastają bezpośrednio z cebuli. Liście amarylisa są cieńsze i dłuższe, obejmując się nasadami tworzą jakby łodygę.
– po posadzeniu do podłoża z cebuli hipeastrum najpierw wyrasta pęd kwiatostanowy, a potem liście. Z cebuli amarylisa na początku wyrastają liście, a dopiero po dłuższym czasie kwiatostan.
Te cebule, które zazwyczaj kupujemy zimą i cieszą nas swoimi kwiatami to zazwyczaj hipeastrum /polska nazwa zwartnica/. Wykształca kwiaty o imponującej wielkości – osiągające nawet 20 cm średnicy. Ich barwy są bardzo zróżnicowane: od czystej bieli, poprzez różowy i czerwony do ciemnego bordo z domieszkami zieleni. Główną porą sadzenia cebul hipeastrum jest okres od października do kwietnia. Można je sadzić w doniczce o przekroju tylko nieznacznie większym od przekroju cebuli, należy jednak zwrócić uwagę na to, by nie dotykała ścianek doniczki i by jej około 1/3 wystawała z doniczki.
Początkowo roślinę należy podlewać oszczędnie, nie częściej niż raz na 4 dni. Intensywność nawadniania trzeba zwiększać wraz ze wzrostem rośliny. W okresie wykształcania kwiatów wskazane jest również nawożenie i dobre nasłonecznienie. Temperatura w pomieszczeniu podczas kwitnienia nie powinna jednak przekraczać 18°C. Przekwitłe kwiaty systematycznie należy usuwać, aby roślina nie zużywała niepotrzebnie energii na wytwarzanie nasion. Ze względu na okres spoczynku, którego roślina potrzebuje do prawidłowego rozwoju przestajemy podlewać dwa miesiące po kwitnieniu. Gdy liście zżółkną i zaschną należy doniczkę z cebulą przenieść do chłodnego, suchego i ciemnego miejsca, na okres minimum 8-10 tygodni. Potem będzie już łatwo sterować terminem kwitnienia – na 6 do 8 tygodni przed planowanym kwitnieniem należy roślinę przesadzić do świeżej ziemi i przenieść z powrotem do jasnego i ciepłego pomieszczenia.
…..Trochę dużo informacji, ale pomyślałam, że może namówię do zaproszenia tego pięknego, egzotycznego kwiatu do Waszych domów. Zapewniam, że daje dużo radości obserwowanie jak każdego dnia rozwija się, pięknieje.
A może też macie takie kwitnące teraz cuda u siebie w domu?, przesyłajcie zdjęcia, postaram się umieścić zdjęcia na stronie Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK w Olsztynie.
zdjęcia Anatol Leszczyński