Nareszcie słoneczko, ciepełko no i można bez maseczek udać się do lasu, na łąki …. i zaopatrzyć się ……..Trochę poczytałam w internecie. I tak na zachętę kilka przykładów :
Brzoza
To skuteczny sposób na wiosenną kurację oczyszczającą. Najpopularniejszymi surowcami pozyskiwanymi z tego pospolitego drzewa są liść i sok z pnia (oskoła). Herbata z suszonych liści ma właściwości moczopędne i oczyszczające
Pączki sosny
Niezastąpiony sposób na kaszel, gorączkę, infekcje górnych dróg oddechowych i słabą odporność.
Liście pokrzywy
Są najlepszym sposobem na wzmocnienie organizmu po zimie, są doskonałym źródłem żelaza, magnezu, witaminy K, C i E.
Kwiaty i liście mniszka
To skuteczne remedium na dolegliwości wątroby i woreczka żółciowego. Przetwory z mniszka polecane są w leczeniu wspomagającym osobom cierpiącym z powodu kamicy żółciowej, zastojów w woreczku żółciowym, a także rekonwalescentom po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby. Mniszek wspomaga także procesy trawienne, przyspiesza przemianę materii i działa oczyszczająco.
To leki bardziej znane, ale czy wszyscy znamy właściwości gajowca żółtego? Zdjęcie i opis przysłał Adam Siemakowicz. Dziękujemy!
Roślina ta wykazuje działanie przeciwskurczowe i wykrztuśne. Gajowiec ma też właściwości przeciwzapalne, jak i może pomóc w zwalczaniu kaszlu. Medycyna ludowa wykorzystywała tę roślinę do leczenia niektórych dolegliwości ginekologicznych i nieżytów układu oddechowego.
Inna ciekawostka: Kwitnie od kwietnia do czerwca. Tylko duże gatunki trzmieli, o długim aparacie gębowym mogą się do niego dostać, przy okazji dokonując zapylenia krzyżowego. Mniejsze trzmiele i pszczoły, aby dostać się do nektaru, nadgryzają rurkę korony, nie dokonując przy tym zapylenia. Nasiona rozsiewane są przez mrówki.