Takie dwie przytulone brzozy rosną w Orzechowie blisko kościoła, który został zbudowany e 1910 roku, z inicjatywy ks. Proboszcza Kierszpowskiego. Kościół uważany jest za jeden z najpiękniejszych na terenie gminy Olsztynek. Przy drodze do Plusek czynny jest jeszcze cmentarz katolicki, założony na początku XX w.
Orzechowo wyludniło się niemal kompletnie wskutek aktywnej działalności pobliskiego ośrodka rządowego w Łańsku. Taka była wtedy polityka: wioski w okolicach ośrodka wyludnić i przyłączyć do „łańskiego imperium” jak nazywano ten ośrodek. Mieszkańcom proponowano inne miejsca, a niektórych kuszono możliwością wyjazdu na stałe do Niemiec. Wielu skorzystało, m.in. z Plusk, Rybaków, Kurek, a także nieco dalej położonej Starej Kaletki.
Jednak Orzechowo, dziś kompletnie wyludnione, ma wcale długą i bogatą historię. Powstało prawdopodobnie jako osada młyńska w roku 1575 w dobrach kapituły warmińskiej. Był tam kościół, skąd corocznie wyruszała pielgrzymka do Głotowa. Na przełomie XVIII i XIX wieku Orzechowo określano jako „królewską wieś chłopską”, miało wówczas 85 mieszkańców. Tuż przed II wojną światową w 1939 r. mieszkało tu 14 rodzin, była szkoła, dom parafialny dla starszych ludzi, kuźnia. Co dziwne – wieś jest wyludniona, ale byliśmy tam w niedzielę, 8 maja i kościół podczas mszy o godzinie 11.0 – był pełen ludzi.
Wewnątrz kościoła znajduje się wiele rzeczy wykonanych przy wykorzystaniu rogów.