Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Dzięki gościnności Nadleśniczego Nadleśnictwa Kudypy Pana Mariusza Orzechowskiego, członkowie Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie mogli to Święto obchodzić w pięknej jesiennej, słonecznej scenerii w Arboretum.
Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.
Podczas corocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.
W następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Jednak dla Narodu Polskiego własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą.
Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, oraz na polach bitewnych I wojny światowej.
Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej.
Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce. Marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość. Odbudowa państwowości, po 123 latach zaborów, była procesem złożonym.
10 listopada 1918 r. powrócił do Warszawy, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem, a 14 listopada 1918 r. rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu
Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.
Całe szczęście, że dziś możemy cieszyć się wolną ojczyzną i oby tak zostało. Każdego roku z okazji Święta Niepodległości spotykamy się w Nadleśnictwie Kudypy, w Leśnictwie Stary Dwór albo w Arboretum. Uczestniczymy w konkursach z wiedzy o tym Święcie. W tym roku odbył się konkurs wokalny, podczas którego zgłaszający się śpiewali pieśni patriotyczne, takie jak: ”Pierwsza Brygada”, „Przybyli ułani”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Jeszcze jeden mazur dzisiaj”, Serce w plecaku”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „Czerwone maki”.
Wielu naszych członków pracuje społecznie w realizacji zadań Koła. Prezes Koła Anatol Leszczyński na spotkaniu w Kudypach podziękował wszystkim, w tym także a właściwie przede wszystkim osobom i instytucją wspierającym Koło. Poinformował o przyznanych, na wniosek zarządu Koła , medalach, odznaczeniach
Medalem Za Zasługi Dla Ligi Obrony Kraju – Medal Zbiorowy.
- Nadleśnictwo Szczytno
- Nadleśnictwo Młynary
Złotym Medalem Za Zasługi Dla Ligi Obrony Kraju.
- Adam Roczniak
- Wojciech Matuszak
- Mariusz Orzechowski
Statuetką:
- Tomasz Kicowski
- Adam Siemakowicz
Medalem Pamiątkowym – 105 Rocznica Odzyskania Niepodległości.
- Paulina Rutkowska
- Janusz Kleszczewski
- Adam Siemakowicz
- Arkadiusz Mrozowski
- Wojciech Dąbrowski
- Tomasz Drumiński
Srebrną Odznaką Zasłużony Działacz LOK
- Ewa Parzyszek
- Marianna Bonisławska
- Maria Iglińska
- Zofia Karzel
- Krystyna Tarankiewicz
- Dorota Tańska
- Jarosław Błyskun
- Krzysztof Widerski
- Ryszard Jankowski
- Igor Siemakowicz
- Krzysztof Siemakowicz
Za aktywny udział w konkursie Piosenki Patriotycznej z okazji 105 Rocznicy Odzyskania Niepodległości, Złote Medale otrzymały następujące osoby:
- Ryszarda Kłębukowska
- Michał Kłębukowski
- Zofia Karzel
- Maria Iglińska
- Teresa Mielczarska
- Marianna Bonisławska
- Stefania Jarczyk
- Helena Fiedoruk
- Danuta Bobrzecka
- Zofia Bautz
- Wiesława Filipek
- Antoni Jarczyk
- Henryk Błaszczak
A później była pyszna biesiada- grylowane kiełbaski, ciasto, kawa, herbata.
Na koniec spotkania prezes Koła Anatol Leszczyński, w imieniu Zarządu Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie, podziękował wszystkim za udział w patriotycznym Święcie
` Dziękujemy Nadleśniczemu Panu Mariuszowi Orzechowskiemu za zaproszenie, Z-cy Nadleśniczego Panu Adamowi Owsiejko, Paniom Paulinie Rutkowskiej , Annie Stankiewicz, Joannie Glewak, Panu Łukaszowi Auguścikowi, którzy wnieśli duży wkład pracy w przygotowanie tego wielkiego Święta.
Dziękujemy!