Nasz Kolega Adam Siemakowicz przygotował kolejny konkurs – zapraszamy. Na odpowiedzi czekamy do końca grudnia 2023 roku na adres krystyna@kappa.pl. Będą nagrody!
Po zwrotce do kolędy”
- „Zdrow bądź, Stworzycielu Wszego stworzenia, Narodziłś się w ucirpienie Prze swego luda zawinienia” – ta zwrotka z najstarszej polskiej kolędy (1424 rok):
- a) „Wesołą nowinę”
- b) „Aniele mój”
- c) „Zdrów bądź, królu anjelski”
- d) „U Prezesa w stajence”
- „Gdy Dzieciątko jest płakało, Na gołej ziemi leżało, Tedy Matka poklęknęła, Dzieciątku modłę dawała” – siódma zwrotka z średniowiecznej pieśni na Boże Narodzenie pochodzi z kolędy pod tytułem:
- a) „Hej kolęda, kolęda!”
- b) „Aniołowie biali”
- c) „Zaśnij dziecino”
- d) „Augustus kiedy królował”
- „Cóż masz, niebo nad ziemiany? Bóg porzucił szczęście Swoje Wszedł między lud ukochany, Dzieląc z nim trudy i znoje; Nie mało cierpiał, nie mało, Żeśmy byli winni sami” – zwrotka jednej z bardziej znanych kolęd to:
- a) „Gloria, gloria, zawołajmy”
- b) „Jam jest dudka Jezusa małego”
- c) „Jakaż to Gwiazda świeci na wschodzie?”
- d) „Bóg się rodzi, moc truchleje”
- „Uciekali, uciekali, uciekali Na osiołku przez pustyni żar Jak najdalej jak najdalej jak najdalej Ukryć Dziecię bezcenny ich skarb” – fragment tej mniej znanej kolędy nosi tytuł:
- a) „Uciekali, uciekali”
- b) „Każde stworzenie śpiewaj swe pienie”
- c) „Kaj porodziła Pana Jezusa Panna Maryja?”
- d) „A czemuż mój Jezus”
- „Zbawicielu drogi, Jakżeś to ubogi, Opuściłeś śliczne niebo, Obrałeś barłogi – to cytat kolędy śpiewanej do melodii skomponowanej przez Piotra Studzińskiego. Obecnie śpiewana podczas jasełek i koncertów bożonarodzeniowych, a nosi tytuł:
- a) „Maleńki Jezu”
- b) „Ach ubogi żłobie”
- c) „A wczora z wieczora”
- d) „Mizerna, cicha”
- „Jak miła to nowina , mów ,gdzie jest ta Dziecina, Byśmy tam pobieżeli i ujrzeli” – fragment (refren) kolędy, której autor jest nieznany, zaś kompozytorem melodii jest polski kompozytor Józef Wygrzewalski. Nazywa się:
- a) „Na zielonej łące”
- b) „My też pastuszkowie”
- c) „Wesołą nowinę”
- d) „Narodził się nam Zbawiciel”
- „Doszła mnie jakaś dziwna nowina, Mojej żałości wielka przyczyna: Pojawiła się, narodziła się, Przedziwna dziecina” – cytat pochodzi z kolędy:
- a) „Mój maleńki Jezusie wyhaftuję ci podusię”
- b) „Ach biada, biada mnie Herodowi”
- c) „Nie było miejsca dla Ciebie”
- d) „Na to Boże Narodzenie”
- „Trzej królowie przyjechali, dary Mu trojakie dali. Na to Boże Narodzenie, wesel się wszystko stworzenie. Wesoła nowina…” – fragment popularnej kolędy, która nosi nazwę:
- a) „Niechaj będzie głośno wszędzie”
- b) „Nad Betlejem”
- c) „Dzieciątko się narodziło”
- d) „Cicha noc”
- „Kuba skocył po gęsiołki, po gęsiołki i przyniós stare basy. Kie pociagnon po nich smyckiem, po nich smyckiem posły nuty nad lasy. Te krzesane i ozwodne stare nuty Sabałowe smutne, wesołe, Janosikowe. Jaze Józef podryguje a Maryjo się raduje Gloryjo!” – zwrotka pochodzi z kolędy:
- a) „Jezusa narodzonego wszyscy witajmy”
- b) „Jezusek czuwa”
- c) „Jezusicek malusieńki”
- d) „Kiej gruchnęło”
- „Mówią do pasterzy Którzy trzód swych strzegli Aby do Betlejem, Czym prędzej pobiegli. Bo się narodził Zbawiciel, Wszego świata Odkupiciel” – zacytowany fragment jednej z najpopularniejszych kolęd to:
- a) „Mędrcy świata, monarchowie”
- b) „Gdy się Chrystus rodzi”
- c) „Lulajże Jezuniu”
- d) „Maleńka miłość”