Owady, insekty (Insecta) – gromada stawonogów. Najbardziej zróżnicowana gatunkowo gromada zwierząt. Są to zwierzęta wszystkich środowisk lądowych, wtórnie przystosowane też do środowisk wodnych. Były pierwszymi zwierzętami, które posiadły umiejętność aktywnego lotu. Rozmiary ciała owadów wahają się od 0,25 mm do ponad 350 mm. W Polsce do najliczniej reprezentowanych rzędów owadów należą motyle, chrząszcze błonkówki i muchówki. Owady mają olbrzymie znaczenie w przyrodzie, są wśród nich owady zarówno pożyteczne, jak i szkodniki,komensale i pasożyty. Nauka zajmująca się owadami to entomologia.
Udokumentowanych muzealnie jest ponad milion gatunków owadów. Różne źródła podają, iż od 5 do 30 mln gatunków owadów nie zostało jeszcze opisanych naukowo.
Na czwartkowym spotkaniu 7 grudnia 2023 roku w RDLP w Olsztynie , Pan Marian Szymkiewicz wprowadził nas w świat owadów prostoskrzydłych, które występują na Warmii i Mazurach. Za oknem zima, nasypało śniegu a my z Panem Marianem „przenieśliśmy się” na łono przyrody, gdzie spacerując słuchaliśmy głosów świerszczy, pasikoników i kilkudziesięciu innych prostoskrzydłych. Mogliśmy je zobaczyć, posłuchać o ich zwyczajach, budowie, gdzie występują na Warmii i Mazurach – a więc w środowisku, w którym żyjemy. Zapachniało wiosną, latem, kwiecistą łąką.
Pan Marian jest „Nasz”. Ten wykład był jednym z wielu, które wysłuchaliśmy i oglądaliśmy w wykonaniu naszego ulubionego wykładowcy. Wyjeżdżaliśmy też w teren, podglądaliśmy ptaki. Dzięki Panu Marianowi możemy bardziej świadomie docenić otoczenie, przyrodę, w której żyjemy.
Dziękujemy za wykład. Mamy nadzieję, że do zobaczenia!