Zdjęcie swojej choinki przysłała Ola Tabor. Jest śliczna! Mamy już drugą od Wiesi i Jasia Filipków. Też piękna! Trzecia jest Krysi i Tolka Leszczyńskich……
W wielu kulturach drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. Jest to zasługą wiecznie zielonych gałązek, które nie tracą koloru nawet zimą. W kulturze chrześcijańskiej drzewo iglaste symbolizuje też drzewo życia.
Pierwsze choinki dekorowano rajskimi jabłuszkami, orzechami i ręcznie robionymi ozdobami z papieru. Ozdoby te miały podkreślać urodę drzewka.
Współcześnie co roku sprzedaje się 34–36 mln drzewek iglastych z przeznaczeniem na choinki, a sadzi się ok. 90 mln.
Ciekawie prezentuje się także rozwój dekoracji choinki. Jabłuszka z czasem zostały wyparte przez szklane bombki, często w wymyślnych kształtach, jak muchomory, a świeczki zostały zastąpione przez lampki elektryczne. Przy czym światełka na długo zachowały formy świec. Z kolei anioły na czubku zostały wyparte przez gwiazdy. Dziś chętnie wracamy do tradycyjnych ozdób, jak gwiazdki z papieru, aniołki ze słomy czy kokardki.
Choinka, która ubraliśmy w „Wojtkowym lesie” – przybrana w marchewki, jabłuszka, kawałki słoniny, w pyzy z różnymi nasionkami – wszystko dla naszych leśnych przyjaciół /zdjęcie Adam Siemakowicz/.
Zdjęcie swojej choinki przysłała Magda z Białegostoku
i Arek Mrozowski
i Igor Siemakowicz