Na czwartkowym kwietniowym spotkaniu w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, członkowie Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK w Olsztynie spotkali się z Panią Małgorzatą Grucą z Zespołu ds. Ochrony Zasobów Przyrodniczych Było to kolejne spotkanie z osobą pracującą w RDLP w Olsztynie. I jak zwykle było bardzo ciekawie i tym razem bardzo smacznie.
Pani Małgosia opowiedziała nam o wielu roślinach, które mają lecznicze działanie.
Już od najdawniejszych czasów człowiek żyje wśród świata roślin. Z roślin czerpał pożywienie, rośliny pomagały także przynieść ulgę w cierpieniu. Zioła wykazują bowiem właściwości lecznicze.
Ziołolecznictwo, czyli fitoterapia to leczenie chorób z zastosowaniem ziół. Staje się ona coraz bardziej popularną formą medycyny. Coraz to więcej leków jest pochodzenia roślinnego. Zaletą tych leków jest ich łagodne działanie, brak toksyn i skutków ubocznych.
Temat był tak obszerny, że trudno zapamiętać wszystkie zaprezentowane nam rośliny, ale na pewno zachęcił do poszerzenia swojej wiedzy w tym zakresie. Wiele ciekawostek , korzystnych dla naszego zdrowia dowiedzieliśmy się m.in o: pokrzywie, glistniku jaskólczym, fiołku, krwawniku, szczawiku, podbiele, poziomce pospolitej, borówce brusznicy, jeżynie, malinie, czarnej porzeczce, śliwie tarninie, dzikiej róży, żurawinie, mięcie, lipie, sośnie pospolitej…………..
Każda z roślin ma swoje działania lecznicze…….i to jest dopiero wiedza!
Zioła w kosmetyce
Zioła wykazują działanie lecznicze i często są wykorzystywane w kosmetyce. Pielęgnują skórę, odmładzają i zmniejszają łojotok. Kremy, balsamy, toniki czy szampony – ich skład wzbogacony jest właśnie ziołami. W kosmetykach najczęściej występują takie zioła jak dąb, łopian, nagietek, szałwia, pokrzywa czy świetlik lekarski. I tak na przykład: dąb ma działanie ściągające, pokrzywa wzmacnia włosy i zmniejsza łojotok, łopian działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, lawenda i rozmaryn mają działanie odmładzające i przeciwzmarszczkowe.
To są tylko zasygnalizowane sprawy o których mówiła Pani Małgosia. Podziwiamy za wiedzę, za umiejętność przekazania tak ważnych informacji, dziękujemy za smaczne potrawy z wykorzystaniem roślin leczniczych. Mamy nadzieję, że Pani Małgosia Gruca jeszcze nas w przyszłości odwiedzi. Zapraszamy serdecznie i czekamy!