Żyjący świat jezior Warmii i Mazur

6 kwietnia 2024 roku członkowie Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK w Olsztynie odwiedzili zaprzyjaźnione z Kołem Muzeum Przyrody w Olsztynie. Przypomnieliśmy sobie nasze pierwsze zebrania, kiedy zaczynaliśmy naszą działalność – 15 lat temu, ówczesny  szef Pan Marian Szymkiewicz umożliwił nam spotkania  w Muzeum Przyrody. Przez wiele lat byliśmy zapraszani na edukację przyrodniczą do Muzeum. Pan Marian jest naszym ulubionym wykładowcą podczas czwartków ekologicznych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Zawsze oczarowuje nas swoją wiedzą, pasją z jaką opowiada o przyrodzie. Był też naszym przewodnikiem podczas terenowych wypraw, gdzie mogliśmy podglądać zjawiskową warmińsko-mazurską przyrodę na żywo, np ptaki wiosną  na rozlewiskach.

Tym razem głównym powodem spotkania w Muzeum Przyrody była  wystawa czasowa „Żyjący świat jezior Warmii i Mazur”.

„Żyjący świat jezior Warmii i Mazur”. Prace autorstwa znanych fotografików przyrody: Jeremiusza Dutkiewicza, Ryszarda Czerwińskiego, Mieczysława Wieliczko oraz Ireneusza Dziugieł prezentowane są w połączeniu z eksponatami ryb, raków i ptaków ze zbiorów Muzeum Przyrody. Kompozycja jest niezwykle barwna i umożliwia bliższe spotkanie z przyrodą nawet niedoświadczonym obserwatorom.

 

Muzeum Przyrody w Olsztynie – muzeum o profilu przyrodniczym utworzone w roku 2000 w oparciu o zbiory oraz pracowników Działu Przyrody Muzeum Warmii i Mazur, który rozpoczął funkcjonowanie w 1951 roku. jeden z oddziałów Muzeum Warmii i Mazur, znajdujący się w Olsztynie.

Siedzibę muzeum stanowi secesyjny pałacyk z końca XIX wieku.

Zbiory

W zbiorach muzeum zgromadzono dotąd ok. 18900 eksponatów. Zaczątkiem kolekcji były okazy „poniemieckie” zgromadzone w terenu Warmii i Mazur. Składało się na nie 38 okazów zoologicznych, około 300 eksponatów geologicznych oraz dobrze zachowany zielnik H. Steffena liczący ok. 460 kart z alegatami. Prócz zbiorów zoologicznych, botanicznych i geologicznych. w kolekcji znajdują się również mapy Prus z początku XX wieku.

Zwiedziliśmy wystawę, przypomnieliśmy sobie eksponaty zgromadzone w Muzeum Przyrody, przeszliśmy się parkiem wokół muzeum, zaczerpnęliśmy energii z pomników przyrody, podziwialiśmy zawilce……….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *