„Nożownik – w dawnych czasach rzemieślnik na podgrodziu zajmujący się wytwarzaniem noży. Dziś – określenie hobbysty lub rzemieślnika zawodowo zajmującego się powyższym”. Tyle z internetu…..
My nożownika -hobbystę, pana Mieszka Godlewskiego, pracownika Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, Wydziału Gospodarki Leśnej i Ochrony Lasu gościliśmy na naszym czwartkowym spotkaniu 9 maja 2024 roku. Było to kolejne spotkanie z leśnikiem mającym ciekawe hobby.
Pan Mieszko najczęściej wykonuje noże myśliwskie ze stali D2 (K110), czasem (głównie na zamówienie) markowego damastu (Damasteel, Balbach) lub stali proszkowej (głównie K390). Zapewniają wysoką twardość i długie trzymanie ostrza, a więc podstawowe warunki jakich wymagam od dobrego noża. W chwili obecnej wykonuje wyłącznie noże ze stałą głownią.
Oprawy wykonuje najchętniej z materiałów naturalnych, takich jak drewno, kość, rogi, poroże w połączeniu z elementami mosiądzu, miedzi i nowego srebra. Często ozdabia swoje noże techniką scrimshaw, filework, trawieniem, grawerunkiem. Pochwy wykonuje ze skóry bydlęcej, czasem łączonej z egzotycznymi skórami (raja, wąż morski).
Noże, które robi są niepowtarzalne, nie robi noży w seriach, nie ma modeli, które powiela.
Knifemaking jest dla niego przyjemnością, noże robi w wolnych chwilach i kiedy ma odpowiedni nastrój, dlatego czas wykonania jednego noża trwa minimum 1 miesiąc.
Pan Mieszko ma swoją stronę internetową. Przytoczone informację są głownie z tej strony Garuchi knives.pl.
Nasz Gość opowiadał, pokazywał jak wyglądają noże w trakcie pracy i już gotowe, jak wyglądają oprawy, pochwy………………..
Dziękujemy za bardzo ciekawy wykład, podziwiamy za talent i za cierpliwość w pielęgnowaniu trudnego i pracochłonnego hobby.