Edukacja przyrodniczo-leśna w Nadleśnictwie Spychowo

P2220065-www22 lutego 2014r , 50 członków naszego Koła mogło poznać kolejne nadleśnictwo w naszym województwie. Tym razem skorzystaliśmy  z zaproszenia Nadleśnictwa Spychowo. Naszym przewodnikiem był Pan Adam Gełdon, który jest nam dobrze znamy z poprzednich czterech spotkań w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Tym razem, w pięknej sali edukacyjnej, przy kawie, herbacie i ciasteczkach, wysłuchaliśmy bardzo ciekawego wykładu pt. Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Mazurskie” .P2220015-www Był to nasz drugi wykład na temat Leśnych Kompleksów Promocyjnych.

3 stycznia 2013r.wykład pt.: „Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Olsztyńskie” wygłosił Pan Mariusz Górski-Kłodziński z RDLP w Olsztynie, pełniący funkcję sekretarza Rady Naukowo – Społecznej Kompleksu, w skład której powołany został decyzją Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych prezes naszego Koła Anatol Leszczyński.

Rady Naukowo-Społeczne LKP spełniają rolę  opiniodawczą i doradczą dyrektorów regionalnych dyrekcji w zakresie  podejmowania decyzji dotyczących Kompleksów.

Leśne Kompleksy Promocyjne służą popularyzacji w społeczeństwie wiedzy o gospodarce i przyrodzie leśnej oraz wdrażaniu w lasach gospodarki prowadzonej na podstawach ekologicznych. Są to obszary o szczególnym znaczeniu naukowym i badawczym. Na ich terenie prowadzone są interdyscyplinarne badania. Wyniki tych badań pozwalają na doskonalenie metod gospodarowania w lesie i określenie granic ingerencji gospodarczej w leśną przyrodę. Tu prowadzi się wzorcową gospodarkę zgodnie z zasadami trwałości użytkowania lasów i zachowania ich wartości przyrodniczych, tu szkoli się leśników.

Dzięki promocji leśnictwa i udostępnieniu obszarów administrowanych przez Lasy Państwowe, wszyscy chętni mogą zapoznać się z zasadami ekologicznej gospodarki leśnej, korzystać z bezpośredniego kontaktu z przyrodą bez większych ograniczeń wstępu do lasu i poruszania się po nim..

LKP Lasy Mazurskie jest największym tego typu obiektem w Polsce. Zajmuje powierzchnię 118 216 ha. W  całości leży w województwie warmińsko-mazurskim. W jego skład wchodzą lasy należące do nadleśnictw: Pisz i Maskulińskie z RDLP Białystok oraz Spychowo, Strzałowo i Mrągowo (Obręb Mrągowo) z RDLP Olsztyn, a także grunty Stacji Badawczej Rolnictwa i Hodowli Zachowawczej Zwierząt PAN w Popielnie.

Różnorodność form geomorfologicznych i związana z tym mozaikowatość gleb i siedlisk, obfitość wód i terenów podmokłych, rozległe i dobrze zachowane kompleksy leśne, średnio intensywna, a nawet ekstensywna działalność rolnicza i stosunkowo wysoki stopień naturalności wielu biotopów, sprawił, że LKP Lasy Mazurskie charakteryzuje się wielkim bogactwem świata roślin i zwierząt. Bardzo długa jest lista występujących tu roślin chronionych, wiele z nich to prawdziwe klejnoty naszych lasów i łąk. Podobnie jak świat roślin bardzo bogata jest fauna LKP Lasy Mazurskie. Południowe lasy Puszczy Piskiej zamieszkuje kilka rodzin wilków. Po latach nieobecności obserwowane są na tym terenie rysie.

 

P2220017-www

 Wykład był ilustrowany wieloma slajdami.  Po wykładzie Pan Adam odpowiadał szczegółowo na pytania  uczestników spotkania, dotyczące wykładu jak również aktualnych problemów związanych ze zmianą polityki państwa w stosunku do lasów państwowych.

W trakcie całego naszego pobytu towarzyszył nam pies Adama. P2220041-www

 

 

Następnie zwiedziliśmy funkcjonujące przy nadleśnictwie muzeum, przeszliśmy leśną ścieżką dydaktyczną do wiaty, gdzie leśnicy przygotowali ognisko.P2220064-www

 

 

 

Dobra aura, plusowa temperatura sprzyjała apetytom. Wszyscy chwalili smaczną leśną kiełbaskę.P2220084-www W dobrych humorach wracaliśmy do domu.

Dziękujemy Kierownictwu Nadleśnictwa a szczególnie nadleśniczemu Panu Krzysztofowi Krasuli za zaproszenie, za gościnę, upominki i możliwość zapoznania się z pracą leśników. Dziękujemy naszemu przewodnikowi Panu Adamowi Gełdonowi za poświęcony czas i obszerną wiedzę , która nam przekazał.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *